3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztói árak novemberben 0,6 százalékkal nőttek októberhez képest, és 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

A piaci elemzők novemberre 7 százalékos éves inflációt vártak. Novemberben a havi maginfláció 0,5 százalék, az éves 4,6 százalék volt. Az első tizenegy hónapban az árak átlagosan nyolc százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A fogyasztói árak az idén októberben 0,8 százalékkal nőttek szeptemberhez képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Mináry Borbála, a statisztikai hivatal munkatársa elmondta: az árakat az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulása húzta fel. Megjegyezte, hogy a sertéshúson kívül szinte mindennek emelkedett az ára egy hónap alatt.

A KSH közlése szerint októberhez viszonyítva az élelmiszerek árai 1,4 százalékkal emelkedtek. Az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - nélkül számítva az élelmiszerek az előző hónaphoz képest 1,5 százalékkal drágultak. Nőtt 9,2 százalékkal az étolaj, 5,7 százalékkal a tej, 5,5 százalékkal a sajt, 5 százalékkal a liszt, 4,8 százalékkal a száraztészta, valamint 3,3 százalékkal a tojás ára. A sertéshús ára viszont 3,1 százalékkal csökkent.

Az átlagot meghaladó mértékben, 0,9 százalékkal emelkedtek az egyéb cikkek árai októberhez képest. Ezen belül a járműüzemanyag árak 3,3 százalékkal nőttek, a gyógyszer, gyógyáruk esetében pedig 1,4 százalékos árcsökkenést mértek.

Egy hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben, 0,3 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk, szintén 0,3 százalékkal emelkedett az áruk a ruházkodási cikkeknek és ugyancsak 0,3 százalékkal drágult a háztartási energia, a szolgáltatások esetében 0,2 százalékos áremelkedést mértek. Ez utóbbin belül a szerencsejáték 13 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 11,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen, 58,4 százalékkal emelkedett a liszt, 30,1 százalékkal az étolaj, 24,7 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 23,2 százalékkal a tojás, 21,8 százalékkal a száraztészta, 21,5 százalékkal a kenyér, 19,4 százalékkal a péksütemények, valamint 17,1 százalékkal a baromfihús ára. A háztartási energia átlag feletti 12,3 százalékos áremelkedésén belül, a távfűtés 31,3, a vezetékes gáz 17,8 százalékkal lett drágább.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!