3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztói árak novemberben 0,6 százalékkal nőttek októberhez képest, és 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

A piaci elemzők novemberre 7 százalékos éves inflációt vártak. Novemberben a havi maginfláció 0,5 százalék, az éves 4,6 százalék volt. Az első tizenegy hónapban az árak átlagosan nyolc százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A fogyasztói árak az idén októberben 0,8 százalékkal nőttek szeptemberhez képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Mináry Borbála, a statisztikai hivatal munkatársa elmondta: az árakat az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulása húzta fel. Megjegyezte, hogy a sertéshúson kívül szinte mindennek emelkedett az ára egy hónap alatt.

A KSH közlése szerint októberhez viszonyítva az élelmiszerek árai 1,4 százalékkal emelkedtek. Az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - nélkül számítva az élelmiszerek az előző hónaphoz képest 1,5 százalékkal drágultak. Nőtt 9,2 százalékkal az étolaj, 5,7 százalékkal a tej, 5,5 százalékkal a sajt, 5 százalékkal a liszt, 4,8 százalékkal a száraztészta, valamint 3,3 százalékkal a tojás ára. A sertéshús ára viszont 3,1 százalékkal csökkent.

Az átlagot meghaladó mértékben, 0,9 százalékkal emelkedtek az egyéb cikkek árai októberhez képest. Ezen belül a járműüzemanyag árak 3,3 százalékkal nőttek, a gyógyszer, gyógyáruk esetében pedig 1,4 százalékos árcsökkenést mértek.

Egy hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben, 0,3 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk, szintén 0,3 százalékkal emelkedett az áruk a ruházkodási cikkeknek és ugyancsak 0,3 százalékkal drágult a háztartási energia, a szolgáltatások esetében 0,2 százalékos áremelkedést mértek. Ez utóbbin belül a szerencsejáték 13 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 11,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen, 58,4 százalékkal emelkedett a liszt, 30,1 százalékkal az étolaj, 24,7 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 23,2 százalékkal a tojás, 21,8 százalékkal a száraztészta, 21,5 százalékkal a kenyér, 19,4 százalékkal a péksütemények, valamint 17,1 százalékkal a baromfihús ára. A háztartási energia átlag feletti 12,3 százalékos áremelkedésén belül, a távfűtés 31,3, a vezetékes gáz 17,8 százalékkal lett drágább.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!