Igen jól sikerült az ÁKK mai két aukciója, hiszen a tervezett 90 helyett 120 milliárd forint értékben sikerült adósságpapírokat eladni. Ráadásul a 12 hónapos, vagyis egy éves diszkont kincstárjegyekből értékesített 80 milliárdnyi papír átlagkamata 2,47 százalék volt, ami ha nem is sokkal, de alacsonyabb a jegybanki alapkamatnál. Ez azért érdekes, mert egyrészt a hozamgörbe meredeksége normál esetben pozitív, vagyis a távolabbi papírok hozama magasabb a rövidekénél. Másrészt a hozamgörbe eleje a jegybanki kéthetes irányadó kamat közelében mozog, illetve egy picit azt meg is haladja - a lejárati prémium miatt –, ha nem várható az alapkamat közeli vágása.
Márpedig az éves dkj-k 2,47 százalékos hozama nem igazán a hozamgörbe eleje, hiszen futamideje négyszer hosszabba a 3 hónapos dkj-nál. Ez utóbbinak pedig a keddi aukciós átlaghozama 2,4, a tegnapi másodpiacié pedig 2,35 százalék volt.
Kérdés, hogy a piac immár még további kamatvágásokat kezdett beárazni, vagy valami más van a háttérben? Ugyan előbbit is egyre több elemző kezdi mondogatni (lásd: Tud még hova kamatot vágni a jegybank), a pénzpiaci termékek ezt nem igazán erősítik, hiszen a tegnapi bankközi kamatok (BUBOR) az overnighton kívül minimum 2,5 százalékos szinten álltak.
A kötvénypiacon tehát igen nagy valószínűséggel a jegybank két héttel ezelőtt bejelentett szándékának hatásait látjuk vissza. Az elképzelés szerint az MNB-kötvények augusztus eleji betétesítésével jelentős összegek fognak a jegybankból az állampapírpiacra vándorolni, ami felhajthatja az adósságpapírok árát és értelemszerűen csökkenti a hozamokat, ami az állam számára olcsóbbá teszi a finanszírozást.
A bejelentést követően a kereslet már az aznapi aukciókon, vagyis a 12 hónapos dkj-n és a változó kamatozású 3 éves kötvényekén is meglátszott, majd a rá egy héttel következő kötvényaukciókon (3,5,10 éves állampapírok) is erős keresletet és hozamesést lehetett feljegyezni. (Ezek természetesen egyelőre még nem a jegybankból kiáramló pénzek voltak, hanem inkább spekulációs pozíciók.)
Kapcsolódó cikk: Máris begyűrűzött az MNB döntése - nagyon olcsón jutottunk pénzhez
Ennek fényében a mai magas kereslet és többletkibocsátás egyáltalán nem meglepetés. A 60 milliárdnyi 12 hónapos diszkont kincstárjegyekre például 119,7 milliárdos kereslet érkezett. A jegybanki bejelentést követően fókuszba került 3 éves változó kamatozású papírokra pedig 116,9 milliárd volt az igény. Az Államadósság Kezelő Központ végül az előbbiből 80, utóbbiból pedig 40 milliárd forint értékben adott el.
mfor.hu