A mostani 60,2 százalékkal szemben évvel ezelőtt ez az arány még 70,1 százalék volt, de azóta a betétállomány 2,3, míg a hitelállomány 5,3 százalékkal zsugorodott. (A likviditás felfutása már fél évvel ezelőtt is megfigyelhető volt, lásd: Úszik a likviditásban a K&H)
A hitelállomány ilyen mértékű leépülése annak ellenére valósult meg, hogy a bank szinte valamennyi piaci szegmensben növelte részesedését. A legnagyobb növekedést az újonnan folyósított lakossági jelzáloghitelek piacán történt, hiszen a K&H aránya 11,5 százalék volt. A banknál kimutatott éves növekedés pedig eléri a 18 százalékot, és még az előző negyedévhez képest is pluszt mutat, pedig az év első három hónapja alapvetően a leggyengébb negyedév szokott lenni, amely állítás a teljes bankrendszer szintjén idén is igaz. Betét oldalon a lakossági megtakarítások 10,9 százalékával „rendelkezik” a bank, ami mind éves, mind negyedéves összevetésben kisebb növekedést jelent annak ellenére, hogy a befektetetési alapok esetében csökkenést lehetett feljegyezni.
Vállalati oldalon szintén minimális részesedési növekedést láthatunk mind a hitelek, mind a betétek területén.
6,1 milliárd forintnyi nyereség
A bank egyébként az év első 3 hónapjában közel megduplázta nyereségét, miután az 3,2 milliárdról 6,1-re nőtt, így a tőkearányos megtérülése 11,9 százalék lett, ami a már publikált negyedéves banki eredmények ismeretében a legmagasabb. (Már eléri azt a szintet, amit a MNB a magyar bankrendszer hosszú távú ROE eredményének gondol. lásd: Nagyobb nyereséget adna a bankoknak az MNB, mint Csányiék)
A nettó kamatbevételek 12 százalékkal nőttek, de ez elsősorban swap-ügyletek technikai hatásával van összefüggésben, ettől eltekintve minimális növekedést láthattunk. A tranzakciós illetéket is figyelembe véve a nettó díjbevétel 13 százalékkal emelkedett, ami elsősorban a befektetetési alapok volumennövekedésének köszönhető.
A bank a hitelezési kockázatokra 3,5 milliárd forint céltartalékot képzett, ami 10 százalékkal magasabb a tavalyinál. Ezzel párhuzamosan a hitelportfólió nem teljesítő aránya (NPL) 12,7 százalékot tett ki, magasabb a tavalyi 11,9-nél, de alacsonyabb a december véginél. Az átlagnál a vállalati-kkv szegmens 6,7 százalékos mutatója lényegesen jobb, míg a lakossági autólízing 31 százaléka szignifikánsabb rosszabb.
Az mfor.hu kérdésére a K&H Csoport vezérigazgatója, Hendrik Scheerlinck elmondta, hogy a bank még egyetlen ügyfelét sem lakoltatta ki, így a kilakoltatási moratórium mostani meghosszabbítása őket nem érinti, de ez hosszabb távon erkölcsi kockázatot (moral hazard) jelent.
Gombás Attila, a csoport pénzügyi igazgatója a jegybank elmúlt hetekben hozott döntéseivel (kéthetes MNB-állomány betétesítése, DMM mutató szigorítása) kérdésünkre azt mondta, hogy az intézkedések piaci szempontból pozitívak. A K&H-nak, amely 400 milliárd forintot tart jelenleg kéthetes állományban, a jelenlegi körülmények között sem a betétesítés, sem a DMM (deviza-megfelelési mutató) szigorítása nem fog problémát okozni.
mfor.hu