6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Újabb 4,3 százalékkal csökkent a legutóbbi negyedévben a szektor díjbevétele, miközben a kárkifizetések mintegy tíz százalékkal magasabbak a tavalyinál - derül ki a pénzügyi felügyelet statisztikájából. A fentiek alapján nem meglepő, hogy kismértékben tovább romlott a biztosítók eredménye az egy évvel korábbihoz képest. Mfor.hu-háttér.

Tovább olvadt a profit

Az idei első félévben 16,2 milliárd forint volt a hazai biztosítók adózott eredménye - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által a múlt héten közölt statisztikából. Ez alig marad el a 2011 egész évében tapasztalt 16,8 milliárdos profittól, vagyis első ránézésre akár kedvező is lehetne az eredmény. Azonban ha hozzávesszük, hogy tavaly az első félévben 19,3 milliárdos volt a nyereség, majd azt rontotta le a második félév, akkor már nem ennyire kedvező a kép.

A kissé furcsa folyamat oka már tavaly is az volt, hogy egyre többen álltak át a biztosítási díjak éves fizetésére, vagyis a cégeknél az első félévben egyösszegben megjelent díjbevételként a teljes éves díj, a kiadások azonban a második félévben is megvoltak. Azt egyelőre nem tudni előre, hogy ez a tendencia idén is folytatódik-e, majd a harmadik és negyedik negyedév adataiból derül ki, hogy ismét veszteséges lesz-e a biztosítók második féléve.

A második negyedévben egyébként számottevően csökkentek a díjbevételek az előző negyedévhez képest, ennek megfelelően az eredmény is jelentősen romlott: amíg az év első három hónapjában 11,2 milliárd forintos adózott eredményt értek el a társaságok, április és június között ez már az 5 milliárd forintot sem érte el, így alakult ki az első féléves 16,2 milliárdos profit. A teljes díjbevétel tekintetében az első negyedév 239 milliárdos adata után a legutóbbi időszakban "csak" 170,2 milliárdos bevételük volt a biztosítóknak, a közel 30 százalékos csökkenés az éves díjfizetésnek tudható be.

A teljes díjbevételen belül egyébként 210,6 milliárd forintot tett ki az első félévben az életbiztosítási ág, míg a nem élet ág 198,6 milliárd forintos bevételt generált. Az életbiztosításokon belül továbbra is a befektetéshez kötött biztosítások a legnépszerűbbek, ezek hat hónap alatt 136,8 milliárd forintot hoztak a biztosítótársaságok kasszájába. A második legnagyobb csoport az úgynevezett vegyes életbiztosítás volt, mely 44,2 milliárdos díjbevételt generált. A nem életbiztosítási ág esetében sokkal kiegyensúlyozottabban alakultak a bevételek az egyes termékek között: a tűz és elemi károkra szóló biztosítások után 50,8 milliárdos bevétel folyt be a kasszába, míg a gépjármű felelősségbiztosítások 46,5 milliárd forintos összeget hoztak fél év alatt. A casco díjbevétele 36,7 milliárd forint volt, míg egyéb vagyoni kockázatokra szóló biztosítások 32,5 milliárdos bevételt hoztak.

Közben egyre többet kell kifizetni a károk után

A díjbevételek mellett a biztosítók esetében a másik fontos tényezőt a kárkifizetések jelentik, hiszen a két összeg különbsége nagyban meghatározza a profitot. A teljes kárkifizetés az idei első félévben 307,1 milliárd forint volt a tavalyi 280,6 milliárd után. Vagyis miközben a teljes díjbevétel nagyjából 5 százalékkal 429,5 milliárd forintról 409,2 milliárdra csökkent, károkra 9,4 százalékkal többet fizettek ki a biztosítók a PSZÁF adatai szerint.

A kárkifizetések növekedése teljes egészében az életbiztosítási ágnak volt köszönhető, ott ugyanis a tavalyi első féléves 184,8 milliárd forintról 222,8 milliárdra nőtt a kifizetett összeg. A nem élet ág esetében 95,8 milliárd forintról 84,3 milliárdra csökkent a kifizetések összege. Az életbiztosítások esetében a növekvő kárkifizetések teljes egészében a befektetéshez kötött termékekkel voltak kapcsolatosak, ezen a soron 109,5 milliárdról 135,1 milliárdra nőtt egy év alatt a kifizetés. Növekedés volt a vegyes életbiztosítások területén is, ahol 67,3 milliárdos kárkifizetést regisztrált a felügyelet a tavalyi 54,8 milliárd forint után.

A nem élet ág esetében a jellemzőbb biztosítástípusoknál többnyire kismértékben csökkentek a kifizetések. A legtöbbet, 30,2 milliárd forintot a gépjármű felelősségbiztosításokhoz kapcsolódva fizették ki a biztosítók, ezt követte a casco biztosítások 21,1 milliárd forintos kárkifizetése, illetve a tűz- és elemi kockázatokkal kapcsolatos 14,3 milliárdos összeg. A felsoroltak mindegyike kevesebb volt a tavalyi első félév adatánál, a legszembetűnőbb a casco területén volt a különbség, ott tavaly még 27,3 milliárdot tettek ki az első féléves károk.

Ki volt az elmúlt egy év nyertese?

A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a közelmúltban az egyes társaságokra lebontva is közölt első féléves adatokat, melyekből kiderül, melyik cégek tudták növelni díjbevételüket, illetve kik voltak az utóbbi időszak vesztesei. A teljes piacot nézve a legnagyobb díjbevételt az Allianz érte el, mely 81 milliárdjával továbbra is a legnagyobb magyarországi biztosító még úgy is, hogy bevétele 8,88 százalékkal csökkent a tavalyi első félévhez képest. A második legnagyobb szereplő 57,5 milliárdos díjbevétellel a Generali-Providencia, mely 7,64 százalékot bukott bevételéből egy év alatt, míg a harmadik helyen az Aegon áll 40 milliárdos bevétellel, ami 4,71 százalékos csökkenésnek felelt meg. Mindhárom cég esetében a nem élet ág tette ki a nagyobb szeletet a díjbevételből az év első felében.

Az utóbbi egy év legnagyobb nyertese a CIG Pannónia Általános Biztosító lett, de ez csak annak volt köszönhető, hogy a cég tavaly indult, korábban csak életbiztosításokkal foglalkoztak. Egy év alatt a nem élet piacon 1,4 milliárdos bevételre tettek szert, ami a teljes biztosítási piac 0,33 százaléka volt. Az életbiztosító 2,24 százalékos piaci részesedésével együtt a CIG Pannónia összesen 2,5 százalékát birtokolta a magyar piacnak.

Több mint háromszorosára növelte díjbevételét egy év alatt az AIM, mely szintén nem panaszkodhat, míg az Erste 86,1 százalékkal tudott növekedni úgy, hogy ők csak az életbiztosítások terén vannak jelen. Jó éve volt a Magyar Postának is, mely az élet ág esetében 18,8 milliárdról 24,5 milliárdra növelte díjbevételét. 30 százalék feletti növekedést ért el a Genertel is, mely 2,4 milliárdos díjbevételt mutatott fel fél év alatt.

Az utóbbi időszak legnagyobb vesztese a TIR BE volt, mely 41,13 százalékkal esett vissza, de azt érdemes kiemelni, hogy 50 milliós bevételével már tavaly sem volt jelentős piaci szereplő. A nagyobb cégek közül a CIG Pannónia életbiztosítási ága bukta a legnagyobbat, 26,74 százalékot, de nem sokkal maradt el tőle az AXA 26,32 százalékos bevételzuhanása sem. Rossz éve volt az Avivának, hiszen 22,96 százalékot bukott el bevételéből, míg az Astra  díjbevétele 21,68 százalékkal csökkent.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!