Bár már pénteken arról írtunk, hogy megszülethetett a megállapodás a görög kormány és magánhitelezőket képviselő Institute of International Finance (IIF) között, és csak a hivatalos bejelentésre kell várni, most úgy tűnik, hogy ennél komplikáltabb a helyzet. A felek a szombati tárgyalás után is eredménytelenül álltak fel az asztaltól, ráadásul egyelőre azt sem tudni, mikor folytatódnak a tárgyalások.
Az adósság átstrukturálásával Görögország 350 milliárd eurós államadósságából legalább 100 milliárdot szeretnének egycsapásra eltüntetni. Az EU tagállamai már tavaly ősszel döntöttek arról, hogy a magánbefektetőknek önkéntes alapon el kell engedniük a görög tartozás felét. Ez a gyakorlatban úgy valósulhatna meg, hogy a meglévő görög kötvényeket újakra cserélnék, melyek azonban csak fele annyit érnének.
A hírek szerint a tárgyalások utolsó megoldatlan kérdése, hogy mekkora kamatot fizessen a görög állam az új kötvényekre. A Wall Street Journal információi szerint görög részről már pénteken közel voltak a megállapodáshoz arról, hogy átlagosan 4 százalék lesz a hozam, azonban Németország és az IMF ezt megvétózta, ők ennél is alacsonyabb hozamot szeretnének, nem szívesen mennének 3,5 százalék fölé.
A tárgyalások megakadásával ismét előtérbe került, hogy Görögországnak esetleg hivatalosan is csődöt kell jelentenie. Az országnak március 20-án 14,4 milliárd eurónyi lejáró kötvényt kell visszafizetnie, és jelenleg nem áll rendelkezésére a pénz ehhez.
A görög kötvénycseréről és a lehetséges kimenetelről írt cikket Zsiday Viktor is, aki szerint komoly kérdés, hogy az önkéntes kötvénycserében a befektetők mekkora része vesz részt azok után, hogy az ECB nem kívánja kicserélni a maga 50 milliárd eurónyi görög kötvényét.
mfor.hu