Jean-Claude Trichet a Financial Timesnak írt cikkében kiemelte: az egyes gazdaságokat "komoly depressziótól" mentették meg a "a gyors és megfelelő" jegybanki közbelépések és a "nagyon jelentős" költségvetési hozzájárulások.
Most azonban eljött az ideje a költségvetési fenntarthatóság helyreállításának, mivel a közfinanszírozási helyzet romlása "mind méretében, mint földrajzi kiterjedtségében példátlan". Az idei év végéig az euróövezeti államadósság-ráta - a 2007-től 2011-ig terjedő időszakot tekintve - több mint 20 százalékponttal fog emelkedni; az Egyesült Államokban és Japánban az emelkedés mértéke 35, illetve 45 százalékpont lesz - áll Trichet pénteki cikkében.
Az EKB vezetője szerint a közadósságok emelkedésében három tényező játszotta a főszerepet: az adóbevételek drámai visszaesése a recesszió miatt, a kiadások növekedése, beleértve a recesszió elleni küzdelem jegyében végrehajtott pro-aktív ösztönző lépéseket, valamint a pénzügyi szektor összeomlásának megakadályozására hivatott további intézkedések.
Trichet szerint az EKB számításai azt mutatják, hogy az adófizetők terhére vállalt állami kötelezettségek, minden opciót - újratőkésítést, garanciavállalásokat, "mérgező" eszközök kivásárlását - egybevetve az Atlanti-óceán mindkét partján elérte a hazai össztermék 27 százalékát.
Visszatekintve már látszik, hogy "mennyire szerencsétlen" volt a költségvetési ösztönzésről mindegyik ipari gazdaságnak elküldött, "túlzottan leegyszerűsített" üzenet. E gazdaságok közül soknak szerencsére volt mozgástere, mások esetében azonban e mozgástér szűknek bizonyult, és egyes országoknak semmilyen mozgásterük nem volt; ez utóbbiaknak máris el kellett volna kezdeniük a költségvetési konszolidációt - írta a Trichet a pénteki Financial Timesban.
Hozzátette: a konkrét stratégiákat mindig az egyes gazdaságokra kell szabni, ám kevés kétség fér ahhoz, hogy a hiteles középtávú költségvetési konszolidáció stratégiája most minden országra érvényes.
MTI/Menedzsment Fórum