Az Egyesült Államok úgy tesz, mintha további rakétakísérleteket akarna kiprovokálni Észak-Koreától - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) miniszteri ülésének keretében pénteken tartott záró sajtóértekezleten Bécsben. "Az Egyesült Államok úgy tett, mintha szándékosan akarta volna Phenjant egy újabb kalandra provokálni" a decemberre bejelentett, Dél-Koreával közösen rendezendő, a két ország fegyveres erőinek eddigi legnagyobb hadgyakorlatával. "Most már, természetesen nehezebb lesz megteremteni a (Phenjan nukleáris leszerelését célzó) párbeszéd újrakezdéséhez szükséges feltételeket" - mondta Lavrov, aki elítélte az észak-koreai rakétakísérleteket.
Az orosz külügyminiszter szerint az Egyesült Államok a 2015-ös iráni atomalku felfüggesztésére vonatkozó fenyegetéseivel kétségeket kelt Észak-Koreában azt illetően, hogy Washington képes lenne hosszú távon tiszteletben tartani egy esetleges megállapodást Phenjan nukleáris leszerelésére vonatkozóan. "Tudjuk, hogy Észak-Koreának biztonsági garanciákra van szüksége" - jelentette ki az orosz külügyi tárca vezetője. Az észak-koreai vezetés közvetlen tárgyalásokat akar folytatni az Egyesült Államokkal arról, hogy Washington garantálja ezt - tette hozzá. Elmondta, hogy Phenjan erről szóló kérését továbbította amerikai hivatali kollégájának, Rex Tillersonnak az EBESZ miniszteri ülésének keretében vele tartott csütörtöki találkozóján.
Donald Trump amerikai elnök szerdai bejelentéséről - amelynek értelmében az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának - szólva Lavrov kijelentette:
az Egyesült Államok e döntése "szembemegy a józan ésszel", és "jelentősen bonyolítja" az arabok és izraeliek közötti konfliktus megoldásának keresését.
"Elvárom, hogy (az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteki ülésén) az Egyesült Államok magyarázattal szolgáljon következő lépéseiről, és arra, hogy milyen irányban akarja azokat megtenni" - hangsúlyozta az orosz külügyminiszter.
A pénteki sajtóértekezleten Lavrov szólt az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezettel Szíriában folytatott harcokról is. Elmondta, hogy a terrorszervezet "végleges és teljes" vereséget szenvedett Szíriában, a maradék terrorista gócpontok már nem jelentenek komoly veszélyt, és hamarosan azokat is felszámolják. Az északnyugat-szíriai Idlíb tartománybeli helyzetről az orosz külügyminiszter kijelentette: Moszkva és Washington nem tervezi, hogy együttműködik a tartományban.
Az orosz lapok pénteki jelentése szerint Lavrov csütörtökön kétoldalú találkozót tartott Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszterrel is, akivel az ukrán és a délkelet-ukrajnai szakadár foglyok cseréjéről tárgyalt. Arról, hogy a tárgyaláson a fogolycseréről volt szó, Klimkin számolt be Twitter-bejegyzésében, kifejezve reményét, hogy az az elkövetkező hetekben lezajlik majd. A találkozót Lavrov szerint Kijev kezdeményezte, két nappal a bécsi EBESZ-fórum előtt, amibe Moszkva "azonnal" beleegyezett.
A két külügyminiszter 2014, vagyis a Krím orosz annektálása és a délkelet-ukrajnai orosz beavatkozás kezdete óta először tárgyalt egymással kétoldalú alapon. A csütörtöki esti találkozót megelőzően a felek csak a "normandiai formátum" keretében, vagyis német és francia hivatali partnereik jelenlétében érintkeztek.
A javasolt fogolycsere keretében a korábban nyilvánosságra hozott adatok szerint Kijev hajlandó lenne 306 embert szabadon bocsátani a délkelet-ukrajnai szakadár milíciák által fogva tartott 74 fogoly elengedése fejében. A cserét ukrán részről még az újévet és az ortodox karácsonyt megelőzően szeretnék végrehajtani. Ezzel kapcsolatosan az orosz külügyminiszter pénteken kijelentette: a normandiai formátum vezetőinek tanácsadói december 9-én Minszkben egyeztetnek a fogolycseréről.
MTI