6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel két és fél éves csúcsra emelkedett a kereskedelmi bankoknál forintban lekötött betétek átlagos évesített kamatlába idén februárban. Mfor.hu-körkép.

Beindultak a bankok a betétekért

A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi adatközlése szerint februárban a bankszektor 6,64 százalékos átlagos évesített kamatot fizetett a lekötött forintbetétekért, mely közel egytizeddel magasabb hozamot jelent a januárinál. Ennél magasabb kamatszint utoljára 2009 novemberében volt, amikor 7,14 százalékról számolt be a jegybank statisztikája. (2009 második felében a pénzügyi helyzet normalizálódása mellett a jegybank fokozatosan és nagymértékben csökkentette az alapkamatot, ami természetesen a betéti kamatokat is nagy ugrásokban "hozta" lefelé. 2009 év végén közel két százalékponttal mérséklődtek a forintbetétek kamatai mindössze pár hónap alatt.)

A lekötött betéteken belül, az éven túli lekötések átlagos évesített kamatlábai is bő két és fél éves csúcsra "jutottak". A 2009 augusztusi 6,84 százalék mindössze pár századdal magasabb a most februárban kialakult 6,8 százaléknál.

A magasabb kamatoknak köszönhetően jelentősen, 40 százalékkal megugrott az éven túli lekötések nagysága, miközben a teljes lekötött állomány összege mindössze 13 milliárddal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az éven túli lekötések megugró volumenére jellemző, hogy utoljára csak 2006 augusztusában volt magasabb a havi szerződéses összeg a mostani 53,9 milliárdnál. (A 2006 augusztusában közölt 291,1 milliárd forint viszont egyszeri, kiugró adat volt, hiszen 2006 szeptemberétől került bevezetésre a kamatadó.)

Ezek a változások - miszerint arányaiban és összegben is jobban emelkedett az éven túli betétek szerződéses összege, mint a lekötött betéteké - azt mutatják, hogy ezekért a kamatszintekért a lakosság úgy tűnik, már "megmozdul", és hajlandó hosszabb ideig lemondani megtakarításáról. Ez irányú átrendeződés egyébként a bankszektor stabilitása szempontjából is kedvező folyamat.  

Az euróbetéteknél szintén megfigyelhető volt egy, a korábbinál jelentősebbnek tekinthető átlagos kamatemelkedés, hiszen a januári 2,59 százalék után februárban 2,82 százalék volt a kialakult átlagos kamat. Ez egyébként szintén két és fél éves csúcsnak számít, hiszen utoljára szintén 2009 novemberében volt ennél magasabb a kamatszint: 2,89 százalék. 

Az euróbetéteknél a kamatszint emelkedése nem járt együtt a lekötött összeg jelentős megugrásával, hiszen mindössze 9 milliárd forinttal (169 milliárdra) növekedett februárban a szerződéses összeg.

Olcsóbb a betétek gyűjtése a bankoknak

Az emelkedő hozamok ellenére egyébként nem tűnik úgy, hogy jelentős forráshiány lenne a magyar bankrendszerben, és a bankok kiélezett versenyt folytatnának a betétekért. Az alábbi ábra jól mutatja, hogy 2010 év eleje óta a lekötött betétek kamata - többé-kevésbé azonos különbséggel - továbbra is alatta marad a 3 havi BUBOR-nak.

Nincs változás a fix kamatozású lekötött betéteknél

A korábbi hónapokhoz hasonlóan az mfor.hu a PSZÁF adatai alapján ezúttal is megvizsgálta, hogy néhány nagybank (CIB, Erste, Gránit, K&H, OTP, Raiffeisen és Unicredit), illetve takarékszövetkezet (Borsod, Duna, Mohácsi, Pannon, Somogy Takarék és Takarékszövetkezi Hitelintézet) változtatott-e a fix kamatozású, nem akciós lekötött betétek elérhető kamatain.

Ahogy az az alábbi összefoglaló táblázatunkból is kiderül, az előző hónaphoz képest érdemi változás nem történt az általunk vizsgált banki termékek körében, vagyis a fix kamatozású, 12 hónapos futamidejű lekötött betéteknél. Forintbetétek közül továbbra is a K&H Bank kínálja a legmagasabb elérhető hozamot, 7,5 százalékot. A Gránit Bank ennél jobb feltételeket kínál, hiszen bár a legmagasabb kamat "csak" 6,5 százalék, minimum legalább 4,5 százalékos hozamot lehet elérni. Ennél kedvezőbb alsó kamatmutató csak az Unicreditnél van, ahol legalább 4,6 százalékos hozamot adnak a nem akciós lekötött betétre.

Ami az euró alapú termékeket illeti, a K&H továbbra is századokkal, tizedekkel csökkenti a betéti kamatot - ez egyébként már január eleje óta tartó tendencia, amikor is a deviza lekötött betét 0,5 és 0,94 százalék közötti kamatot ígért az ügyfeleknek. Ez mára 0,18 és 0,69 százalék közötti hozamra mérséklődött a folyamatos csökkentés révén.

Szintén nem eszközöltek változtatást a takarékbankok sem az általunk vizsgált termékek (fix kamatozású, időben és összegben is egyszerű kamatozású, három hónapos futamidejű konstrukciók)  esetében. A legjobb feltételekkel továbbra is a Borsod Takarék kínálja a Matrac fantázianévvel illetett termékét, mely esetében legalább 6,03, legfeljebb pedig 7,55 százalékos hozamot lehet elérni. Ugyanez a típus a Duna Takarék esetében kínálja a "legkedvezőtlenebb" konstrukciót, hiszen náluk maximum "csak" 5,61 százalékot lehet elérni a befektetett pénzzel.

Az euróbetétek esetében viszont történt egy kis változtatás, hiszen a Takarékszövetkezeti Hitelintézet is piacra lépett egy konstrukcióval, mellyel az általunk vizsgált betétek között a legjobb maximális hozamot, 3,56 százalékot ígér az ügyfeleknek. Korábban a Mohácsi Takarék 2,53 százalékos hozama volt a legkedvezőbb, bár a betéti kamatmutató minimális arányának szempontjából még mindig náluk a legjobb a helyzet a kínált 1,14 százalékkal.

Az elérhető legjobb konstrukciók

A PSZÁF adatai alapján ezúttal megnéztük, hogy mely bankok mely termékeivel kínálják a legkedvezőbb konstrukciót a befektetést fontolgató ügyfelek számára. Az alábbi táblázatunkban a legfontosabb adatokat összesítettük. A legkedvezőbb ajánlatot az Erste Bank akciós Erste BetétPáros terméke jelenti, mely legalább 8,12, legfeljebb pedig 12,74 százalékos hozamot ígér a befektetett pénzre fix kamatozás mellett. A befizetett összeg 30 százaléka három hónapos, a fennmaradó része pedig 12 hónapos futamidejű betétben kerül elhelyezésre. A megtakarítás minimális összegének viszont legalább 500 ezer forintot el kell érnie. Ennél lényegesen kevesebb összeg, akár 10 ezer forint is elhelyezhető már a Banco Popolare nem akciós Viva Italia lekötött betétébe, mely egységesen 11 százalékos kamatot ígér szintén fix kamatozás mellett. A legjobb ajánlatok közé egy takarékbank is bekerült, mégpedig a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet. A "Betétgyűjtő számlacsomag" fantázianévvel illetett konstrukció garantáltan 10, 24 százalékos hozamot ígér változtatható kamatozás mellett.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!