Az amerikai Conference Board csütörtöki adatai szerint már az idén megkezdődhet az eurózóna gazdaságának szerény fellendülése, miután a kutatóintézet által készített, a gazdasági aktivitást mérő mutató júliusban 1,6 százalékkal emelkedett. Emellett az eurózónára nézve bíztató, hogy a német Ifo intézet is úgy véli, a német hazai össztermék a kormány által vártnál kisebb mértékben csökken, jövőre pedig már egy százalékos növekedés is elképzelhető. Németországban az is optimizmusra adhat okot, hogy az infláció a német újraegyesítés óta nem volt ilyen alacsony, miután augusztusban átlagosan 0,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
Az Egyesült Államokban azonban egy százalékkal csökkent szezonálisan kiigazítva a hazai össztermék (GDP) éves szintre számolva. A csütörtökön közölt második becslés megegyezik a július végén kiadott előzetes adatokkal. Az elemzők a mostani becslésre 1,5 százalékos visszaesést vártak. Bizakodásra ad okot, hogy az elmúlt héten első ízben csökkent a munkanélküli segélyért folyamodók száma az országban, két egymást követő hét emelkedése után.
Magyarországon a londoni elemzők jóslatával egybehangzóan a recesszió gyengülésére utal, hogy az utóbbi három és fél év legnagyobb havi emelkedését mutatja az Ecostat és a Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia), amely szerint augusztusban 0,61 százalékkal bővült a magyar gazdaság.
Gondot jelenthet azonban a magyar mezőgazdasági termelés várhatóan 8-10 százalékos visszaesése, illetve a munkanélküliségi ráta emelkedése, amely május-júniusban az előző havi 9,6 százalékról 9,7 százalékra emelkedett. Az elemzők az év végére 10 százalék feletti munkanélküliséget várnak Magyarországon.
A magyar tőzsde és a forint egyaránt rosszul teljesített csütörtökön: a forint árfolyama az euróval szemben a csütörtök délelőtti 268,65 forintról 270 forint felé gyengült, míg a BUX 2,57 százalékos csökkenéssel, 19037,56 ponton zárt. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexének gyengülése a szakértők szerint elsősorban a gyenge amerikai GDP adat miatt következett be.
A csütörtöki hírek alapján úgy tűnik Romániában még várni kell a recesszió mélypontjára, mivel az ország államháztartási hiánya a GDP 3,3 százalékára nőtt az első hét hónapban, ami a helyzet gyors romlását jelzi az első hat havi 2,7 százalékos hiányhoz képest.
A spanyol gazdaság is a vártnál nagyobb értékben eshet az idén, miután éves összehasonlításban 4,2 százalékkal zsugorodott a spanyol hazai össztermék (GDP) az idei második negyedévben.
Csütörtökön nem érkeztek jó hírek a reálszférából: az előző év megfelelő időszakához képest 2,51 százalékkal csökkent a Bank of China (BOC) nyeresége 2009 első félévében, a Toyotának pedig több mint százezer autót kell visszahívnia az Egyesült Államokból a fékrendszerrel kapcsolatos problémák miatt.
MTI/Mendzsment Fórum