2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt napok mozgalmasak voltak, már ami az olajárak alakulását illeti. A számos tényező közül ugyanis, amely végül az üzemanyag végfelhasználó árát meghatározza, több nem alakult számunkra kedvezően.

Éppen múlt héten, a Brent olaj árának zuhanása kapcsán írtunk arról, hogy az üzemanyagok árváltozása milyen visszafogottan követi a nyersanyagokét. Azóta sok minden történt és a dolgok sajnos nem a fogyasztók számára kedvező irányba mutatnak. Pénteken a benzin 2, a gázolaj 4 forinttal drágul, de ha nem jön fordulat, akkor ennél durvább emelkedésre is számíthatunk. Lássuk miért:

Némi útkeresést követően az olaj úgy döntött, hogy inkább drágul

A Brent típusú olaj igazi hullámvasutazást mutatott be nekünk az elmúlt napokban, múlt héten csütörtökön 10,3, pénteken pedig további 5,2 százalékkal drágult előző napi záróárfolyamához képest. Később egy 1 százalékos csökkenést követően újból 9,3 százalékkal került többe, ezt azonban kedden egy 8,5 százalékos zuhanással „kompenzálta”. A cikk írásakor szerda délután még komoly elmozdulás nem látszik az előző naphoz képest. A lényeg viszont, hogy az „ugrándozás” előtti 43,1 dolláros hordónkénti Brent-árhoz képest most 49-50 dollár körül kérnek érte, persze ez bármikor változhat.

A grafikonon a piros vonallal a Brent-féle olajárát forintban az egyes napokon érvényes MNB (dollár)árfolyamon ábrázoltuk, így azon nemcsak az olaj árának változása, hanem a forint árfolyamának alakulása is megmutatkozik. Az elmúlt napok nagy felugrásában ezért nemcsak a fekete aranynak, hanem a zöldhasúnak is lényeges szerepe van, hiszen a múlt hét szerdai 274,5 forintos dollárkurzus 279-ig emelkedett.

Hatalmasat ugrott a Mol finomítói árrése

Bár a finomítói marginban nemcsak a benzin és a gázolaj árrése van benne, azért valamit jelent, hogy az a júliusi 8,2 dollár/hordóról augusztusban 9,4-re emelkedett.

Azt nem tudni, hogyan fognak a jövőben változni a nagy- és kiskereskedelmi árrések, az viszont egészen biztos - amint az a fenti grafikonon is látszik –, hogy a nyersanyag és a végtermék ára közötti olló egyre csak nyílt.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!