2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen javul az idén a külső és belső pénzügyi egyensúly, az infláció már túljutott a csúcsponton, megkezdődött a kamatcsökkentés időszaka. A reálkeresetek az év egészében 4,5 százalékkal csökkennek, de ezen belül az utolsó negyedévben már stagnálnak - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült legújabb előrejelzésében.

A gazdasági növekedés üteme a tavalyihoz képest lassul, de jóval meghaladja a tervezettet, ami 2,2 százalék. Az ipari termelés kilenc százalék körüli mértékben emelkedik. Ez szinte kizárólag az exportnak köszönhető, a belföldi értékesítés stagnál. Az export 18, az import 15 százalékkal bővül, az áruforgalom hiánya az első négy hónapban a tavalyi 900 millió euróról 500 millió euróra csökkent, s az év egészében is mintegy fele lesz a 2006. évinek. Ezzel a magyar gazdaság teljes (szolgáltatásokat is tartalmazó) külkereskedelmi mérlege egyensúlyba kerül.

A kiskereskedelmi forgalom áprilisban 2,5 százalékkal, az első négy hónapban 0,4 százalékkal maradt el a tavalyitól. Az élelmiszerek és más termékek forgalma egyaránt kisebb lett, csak a gyógyszerek és az üzemanyag forgalma emelkedett (ez utóbbiban az illegális import visszaszorulása is szerepet játszhatott). Az infláció csak átmenetileg gyorsult, túl van a csúcsponton, s szeptembertől erőteljesen mérséklődik. Éves átlagban a GKI hét százalékos fogyasztói áremelkedést vár, de ennek mértéke az év végre 4,5-5 százalékra csökken.

A nominális bruttó keresetek a tervezettnél gyorsabban, 7,5 százalékkal emelkednek. Az üzleti szféra bérnövekedése 8,5 százalék körüli, vagyis az OÉT-megállapodás felső határánál is gyorsabb lesz. Az ősz során azonban az első négyhavi tíz százalékos ütemhez képest lassulás várható, mivel a fehéredés által generált béremelkedés már tavaly megkezdődött.

A költségvetési szektor bérdinamikája (a második félévben megvalósuló megközelítőleg nyolc százalékos béremelés nyomán) hat százalék körül valószínű. Bár, a bruttó és a nettó keresetek közötti, az első negyedévben mintegy hat százalékos olló az év során jelentősen mérséklődni fog, de így is a tervezettnél némileg erőteljesebb, 4,5 százalék körüli reálbércsökkenés várható.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!