Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott tíz ország az egészségesnél gyorsabb ütemben növekszik, némely államot egy kissé elvakította a növekedés - véli Fredrik Erixon, a brüsszeli Nemzetközi Politikai Közgazdaságtan Európai Központjának alapító-igazgatója.
A szakértő szerint ha Kelet-Európa nem ügyel a növekedésre, akkor elolvadhat az utóbbi években elért haladás, pénzügyi válság sújthatja a régiót, amelyet csődbe ment bankok és a fogyasztói bizalom hiánya fog jellemezni.
Erixon aggasztónak tartja a nagy mértékű kereskedelmi hiányokat, amelyeket eddig többnyire elfedtek a jelentős külföldi beruházások. "Ha a világ leállítaná a befektetéseket, Kelet-Európa nagy bajba kerülne" - mondta.
Válság esetén szerinte vállalatok és háztartások sora adósodna el, a hitelezők elbizonytalanodnának, az országok mély recesszióba, sőt depresszióba süllyedhetnének.
Megjegyezte, hogy az infláció már most komoly gondot jelent, és a helyzet csak rosszabbodni fog. Utalt arra, hogy szinte minden kelet-európai ország munkaerőhiánnyal küszködik, miközben a munkabérek növekednek, s ez gerjeszti az inflációt.
A szakértő úgy látja, az az egyetlen esély, ha a központi bankok magasan tartják a kamatokat, bátorítva ezzel a megtakarításokat és mérsékelve a fogyasztás növekedését a kereskedelmi hiány kiegyensúlyozása és a pénzügyi kockázatok csökkentése érdekében.