A nyilvánosságra hozatal azért szükséges, hogy megnyugtassák a befektetőket az európai pénzügyi rendszer egészségével kapcsolatban - mondta el egy washingtoni kormányzati tisztviselő a lapnak.
A lap szerint a G20-as országcsoport pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek a dél-koreai Busanban megrendezendő e heti tanácskozásán az az aggodalom lesz az egyik fő hangulati elem, hogy Görögország esetleg nem tudja visszafizetni adósságát, illetve hogy Spanyolország és Portugália stabilitása veszélybe került.
Az amerikai kormány meggyőződése szerint Európa leküzdheti a bizalmi válságot, ha nyilvánosan beszámol bankjai megbízhatóságáról, és megígéri, hogy a gyenge pénzintézetek helyzetét stabilizálja.
Lee Sachs, aki a közelmúltig Timothy Geithner pénzügyminiszter főtanácsadója volt, azt mondta: az európai válságnak több összetevője van, de a pénzügyi rendszer iránti bizalom helyreállításában fontos szerepe lenne a stressz tesztek ismertetésének.
Geithner múlt heti európai körútján arra buzdította kollégáit, hogy végezzenek el az amerikaihoz hasonló megbízhatósági teszteket az európai bankokon. Korábban hangsúlyozta: az amerikai tesztek segítettek megnyitni a kaput a magántőke visszatéréséhez, és átláthatóságot teremtve feloldották a pánikot.
Az Egyesült Államokban a szövetségi hatóságok 2009-ben vetették alá stressz teszteknek a Wall Street 19 vezető bankholdingját; az eredmények ismeretében úgy döntöttek, hogy közülük 10 helyzetét 75 milliárd dolláros mentőcsomaggal erősítik meg. Washington szerint ez a lépés fontos szerepet játszott a mély pénzügyi válságból való kilábalásban.
MTI/Menedzsment Fórum