4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábban azok a jövedelmek, amelyeket a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyra való tekintettel fizettek ki, kikerülhettek a járulékfizetés alól. Az mfor.hu kontrolling-számvitel sorozatában ezúttal annak nézett utána, hogyan szab ennek gátat a tbj-törvény aktuális módosulása.

A foglalkoztató átvállalhatja a járulékot (Mfor-montázs)

A biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyra való tekintettel kifizetett jövedelmek eddig kikerülhettek a járulékfizetés alól, ha azt a munkáltatóval szoros szervezeti-gazdasági kapcsolatban álló más szervezet - általában a külföldi anyavállalat - juttatta.

Ennek megakadályozására a Tbj-törvény több helyen való módosítása során kiterjesztették mind a foglalkoztató, mind a biztosított fogalmát, valamint megállapították a magánszemély járulékfizetési kötelezettségét. Ezt az újszerű jogviszonyt a Tbj végrehajtási rendelete "további" jogviszonynak minősíti.

Ezért bármely külföldi anyacég által a leányvállalatnál munkaviszonyban lévő magánszemély részére juttatott járulékalapot képező jövedelem után a járulékot meg is kell fizetni. Ez elsődlegesen azt a természetes személyt terheli, aki a jövedelmet kapja. A természetes személy ezen jövedelme után 29 százalékos mértékű társadalombiztosítási, valamint nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot fizet. [Tbj. 30/A.§ (1) bek.]

A foglalkoztató (például a leányvállalat) azonban - a természetes személlyel tett egybehangzó nyilatkozata alapján - átvállalhatja a társadalombiztosítási járulék megfizetését, bevallását, az előzőekben említett kifizetőtől származó jövedelem után. A biztosított köteles nyilatkozatban adni a járulékfizetési, bevallási kötelezettség teljesítéséhez szükséges valamennyi adatot. Mindezért a foglalkoztató és a biztosított egyetemlegesen felelnek. [Tbj. 30/A.§ (2) bek.]

2006-ról már csak elektronikus úton

A járulékalapot képező jövedelem után a természetes személynek kell megfizetnie az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulékot. Ennek a fizetési határideje - az ilyen jellegű határidőkkel azonosan - a jövedelem kifizetését, juttatását követő hónap 12-e. Amennyiben a foglalkoztató a társadalombiztosítási járulékot nem vállalja át, akkor azt is a magánszemélynek kell megfizetni.

A biztosított magánszemély a 18 százalék nyugdíjbiztosítási és a 8,5 százalék nyugdíjjárulékot az állami adóhatóság Nyugdíjbiztosítási Alapot, a 11 + 4 százalék egészségbiztosítási járulékot az állami adóhatóság Egészségbiztosítási Alapot megillető bevételek számlájára fizeti meg. Amennyiben a magánszemély magánnyugdíjpénztár tagja, akkor kötelezettségét ennek figyelembevételével kell teljesítenie.

A természetes személynek a járulék-bevallási kötelezettségét az adózás rendjéről szóló törvény szabályai szerint kell teljesítenie. [Tbj. 30/A.§ (3) bek.], ezt a 2006. évről már csak elektronikus úton teheti meg. A havi bevallás már idén áprilistól is választható, magánszemélyekre vonatkozóan is. Amennyiben ezzel nem él, akkor a bevallást 2007. január 31-ig kell az egész évre vonatkozóan havi bontásban megtenni.

Nyitva hagyott kérdések

A rendelkezés bevezetésével egyidejűleg a törvényalkotó gondoskodott arról, hogyha a magánszemélyt terheli a társadalombiztosítási járulék, akkor azzal csökkenthesse a kapott jövedelmet. Ennek kiszámításánál ezért nem kell figyelembe venni a foglalkoztató által átvállalt társadalombiztosítási járulékot. [Szja tv. 7.§ (1) bek. z) pont]

Általános kérdésként merül fel, hogyan lehet és miként kell bizonyítani, hogy a biztosítottnak a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyára tekintettel vagy azzal összefüggésben járulékalapot képező jövedelmet fizetnek ki. Kérdéses továbbá, hogy az így létrejött második biztosítási kötelezettség után jár-e táppénz vagy nyugdíj. Ezt a jövedelmet ugyanis nem lehet egyszerűen összeszámítani a leányvállalatnál lévő jogviszonyból származó jövedelemmel, mert két biztosítás áll fenn.

Kerekes Anikó

Kapcsolódó anyagok:
Adókedvezménnyel járnak a csekély összegű támogatások Hulladékkereskedelem: hogyan fizessünk áfát? Az evások és Európa: hogyan valljuk be az áfát? Felső korlátot kaptak az adómentes juttatások Amit a könyvelőnek a pénzmosás ellen tenni kell

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!