Az e-Jogsegéd egy szolnoki könyvelőirodánál végzett el egy próbát nyáron. Negyven fizetési meghagyást bocsátottak ki 33 millió forint értékben, és ennek egyharmada folyt be - mondta az ügyvezető.
A szolgáltatást az tette lehetővé, hogy ez év közepétől 1 millió forintos követelésig csak a közjegyzők bocsáthatnak ki fizetési meghagyást, amelynek az intézése tisztán elektronikusan történik. Az e-jogsegéd a kérelem beadását, a díjak fizetését intézi a törvényben előírt biztonságos elektronikus környezetben, a könyvelők pedig - a cégtől kapott elektronikus felületen - küldik be az adatokat, illetve hagyományos módon utalják a költségeket az e-Jogsegédnek. A közjegyző díja ugyanis csak dombornyomott kártyával fizethető. Így a könyvelőirodának - amennyiben részt vesz az ügyfele követeléseinek a kezelésében - nem kell beruházni elektronikus fejlesztésbe, a meglévő számítógépén és interneten intézheti a fizetési meghagyást.
A fizetési meghagyás a lejárt és elismert követelések behajtására szolgál. A közjegyző vagy a bíróság bocsátja ki, és ha az adós nem mond ellen a fizetésnek, akkor jogerőssé válik, és végrehajtható. Amennyiben ellent mond az adós, úgy perré alakul az ügy, de elvileg az is gyorsított eljárásban folyik.
Amennyiben tömegesen élnének a fizetési meghagyással a hitelezők, tisztulhat a gazdaság, de a körbetartozásra ez sem gyógyír- mondta a tájékoztatón jelen lévő, és a megállapodást is aláíró Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke.
MTI