Vitaindítójában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány nem tud mindenkit megvédeni a globalizált válság hatásaitól, és lesznek érdeksérelmek. Szerinte a súlyos helyzetért háromnegyed részben a világgazdasági helyzet, míg negyed részben saját magunk vagyunk felelősek.
A kormányfő úgy véli, versenytársaink jobb helyzetben vannak nálunk. A szlovákoknál lesz gazdasági növekedés idén – bár csak szerény mértékű, 2-3 százalékos -, a lengyeleknél is felfele megy a GDP, a csehek pedig stagnálás körüli állapotra számítanak. Ezzel szemben Magyarországon 2,5-3 százalékos visszaesés várható éves szinten, fűzte hozzá.
1000 milliárd forintos adóátrendezés
Mit kell ahhoz tenni, hogy Magyarország relatíve kedvező helyzetben legyen – tette fel a kérdést a miniszterelnök? Elsőként azt a problémát vetette fel, hogy ma Magyarországon a biztonságot sokak számára nem a munka jelenti, hanem a szociális segély. Ezért az lenne szükséges, hogy a munka legyen az elsődleges, ehhez azonban nagymértékben át kell alakítani a gazdaság rendszerét.
A kormányfő elutasította, hogy ezt csak adócsökkentésből érjük el. Szerinte egyszerre kell végrehajtani átfogó adó-és a szociális rendszert. Ennek keretében egyidőben kell jelentősen csökkenteni a személyi jövedelemadót és a munkabért terhelő járulékokat. Ezt azonban nem kiadáscsökkentésből kell megvalósítani, hanem egy 1000 milliárd forintos adóátrendezésből.
Gyurcsány Ferenc azt indítványozta, hogy a vagyon és a forgalmi jellegű adók emelkedjenek. Ennek keretében jelentősen szűkíteni kell az adórendszerben meglévő mentességeket és kedvezményeket, mérsékelten kell növelni az áfát, illetve létre kell hozni az egységes vagyonadót.
A kormányfő kitért a szociális rendszer átalakítására, ezen belül a családi pótlékra. Megpendítette, hogy a családi pótlékot bruttósítanák és bevonnák a személyi jövedelemadó alá. Hangsúlyozta: a rendszert úgy kell átalakítani, hogy azok kapjanak többet, akiknek ez jobban szükséges, legyen célzottabb a szociális rendszer, s ne kezelje azonosan az alacsonyabb és magasabb jövedelműeket.
A miniszterelnök megemlítette azt is, hogy jelentősen mérsékelni lehetne az önkormányzatok bürokráciáját, valamint a helyi- és a parlamenti képviselők számát. Felvetette továbbá, hogy érdemes átláthatóvá tenni a pártfinanszírozást és a képviselők költségtérítését.
A válság nem most kezdődött
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője válaszában elmondta, hogy az ország már 2004 óta növekedési válságban van. Kiemelte, hogy versenytársaink - bár lassul a növekedésük - nem jutnak recesszióba. A frakcióvezető feltette a kérdést: miként lehetséges, hogy Gyurcsány Ferenc olyan sikeres volt, miközben miniszterelnökként már nem annyira az? Az államadósság és a GDP aránya pedig „bőszen romlik”: míg 2004-ben ez az arány 59 százalék körül volt, 2009-ben már 70 százalék lesz, jegyezte meg.
Navracsics irónikusan megemlítette, hogy a miniszterelnök páros napokon nem akar adócsökkentést, páratlan napokon viszont akar. Utalt arra is, hogy 2004-ben még euróbevezetést ígért a szocialista kormány, amiből nem lett semmi. "Magyarországnak új kezdetre van szükségre. Az az igazság, hogy tudjuk, összefogásra van szükség, de sajnos választani kell, hogy önnel fogjunk össze, vagy a magyar választópolgárokkal. És akkor én azt mondom, hogy a magyar választópolgárokkal kell összefogni, miniszterelnök úr" – jelentette ki a Fidesz szónoka.
Fodoréknak tetszenek az adójavaslatok
Hargitai János (KDNP) bírálta a kormány válságkezelését. Szerinte nem azért fordultunk először a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF), mert gyorsan reagáltunk, hanem azért, mert mi voltunk a legnagyobb bajban. De legalább Gyurcsány kimondta, hogy válság van, tette hozzá.
Fodor Gábor SZDSZ-elnök felszólalásában kijelentette, hogy az adójavaslatokat pártja tudja támogatni. De feltette a kérdést, hogy ez elég-e. Azt indítványozta, hogy üljenek le a parlamenti pártok, és jussanak közös nevezőre olyan döntő kérdésekben, mint például az euróbevezetés.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke kitért arra, hogy a korábbi válságegyeztetésnek sem lett érdemi eredménye. Nem érti, eddig mire várt a kormány, hiszen már a Nemzeti Csúcson is mindenki mindent elmondott. Mindezek alapján úgy véli, semmi értelme nem volt a mai vitának.
VMI
Menedzsment Fórum