5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szinte példátlanul agresszív, egyszerre öt fokozatú leminősítéssel megvonta Írország elsőrendű adósosztályzatát csütörtökön a Moody's Investors Service, a bankveszteségekkel kapcsolatos költségvetési terhekkel és az ír gazdaság bizonytalan kilátásaival indokolva a drasztikus lépést. Írország hosszabb távú kilátásait ugyanakkor kedvezően ítélik meg londoni elemzői körökben.

Írország egy héten belül a második nemzetközi hitelminősítőnél vesztette el elsőrendű besorolását, a múlt héten ugyanis a Fitch Ratings szintén meredek, három fokozatú osztályzatrontással ugyancsak a közepes befektetői ajánlású sávba sorolta vissza az ír államadósságot.

A hitelminősítők így egy hét leforgása alatt összesen nyolc fokozattal rontották az ír adósosztályzatot.

Ráadásul más euróövezeti tagállamokra is sorra jelentették be a negatív besorolási lépéseket: a héten leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Belgium osztályzatainak kilátását a Standard & Poor's, a Moody's osztályzatrontást valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Spanyolország egyébként magasan elsőrendű adósbesorolásait, és szintén további leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Görögország már most sem befektetési ajánlású - vagyis "bóvli" - kormánykötvény-adósi besorolását.

A Moody's pénteken az eddigi, magasan elsőrendű "Aa2"-ről - amely a másik két hitelminősítő osztályzati módszertanában "AA"-nak felel meg - a köztes "Aa3", "A1", "A2" és A3" fokozatok kihagyásával a már csak közepes befektetési ajánlású sáv felső szélére, "Baa1"-re süllyesztette az ír kormánykötvény-adósság besorolását, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.

A Fitch Ratings a múlt héten kevésbé meredek, de szintén igen agresszív, három fokozatú leminősítéssel az addigi "A plusz"-ról - a köztes "A" és "A mínusz" fokozatok kihagyásával - a már szintén csak közepes befektetési ajánlású "BBB plusz" szintre rontotta Írország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságainak besorolását, de stabil kilátással. A Fitch és a Moody's Investors Service ír adósosztályzata a pénteki Moody's-leminősítés után most azonos szinten van.

A Moody's a pénteki leminősítéshez fűzött indoklásában kiemelte az ír bankrendszer állami újratőkésítésének hatalmas költségvetési terheit. A hitelminősítő adatai szerint az ír kormány eddig mintegy 50 milliárd euró banki tőkejuttatás mellett kötelezte el magát; ez az ír hazai össztermék (GDP) éves értékének hozzávetőleg a 32 százaléka.

Mindemellett az ír reálgazdasági kilátások is egyre bizonytalanabbak, tekintettel a folytatódó súlyos visszaesésre a pénzügyi szolgáltatási, valamint az ingatlanszektorban, és a magánszektorbeli hitelellátásban.

A gazdasági kilátások bizonytalanságát fokozza a szükséges költségvetési szigor, amely várhatóan nyomást gyakorol a belső keresletre. A Moody's szerint a következő négy évre tervezett nettó 15 milliárd eurós - a GDP-érték 9,5 százalékának megfelelő -  költségvetési kiadáscsökkentés jelentősen terheli az ír gazdaság kilábalási kilátásait.

Mindezek alapján a hitelminősítő azzal számol, hogy a hazai össztermékhez mért ír államadósság-ráta 2013-ra eléri a 120 százalékot a tavaly mért 66 százalék után, de a rossz kinnlevőségeket kezelő intézmény állami garanciáival együtt az adósságráta várhatóan 140 százalékon tetőzik.

A Moody's ugyanakkor hosszú távon derűlátó Írországgal kapcsolatban. A cég elemzése szerint tekintetbe véve Írország gazdasági kiigazítási kapacitását, a hosszasnak ígérkező megszorító időszak után az ír gazdaság távlati növekedési kilátásai ismét jobbak lesznek sok más fejlett ipari gazdaságénál. Jóllehet az ír adósságráta várhatóan magasra emelkedik, Írország azonban a múltban is megbirkózott már magas adósságokkal, és megmutatta, hogy képes a politikai összefogásra a nehéz költségvetési konszolidációs lépések megtétele érdekében - áll a Moody's londoni elemzésében.

Hasonló következtetésre jutottak más nagy londoni házak elemzői is. Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legújabb helyzetértékelése szerint Írországban rövid távon drámai mértékű életszínvonal-csökkenés várható: a cég azzal számol, hogy az ír fogyasztási kiadások 2011-ben 18 százalékkal maradnak el a 2007-ben mért legutóbbi csúcstól. A CEBR szerint ez nagyobb mértékű fogyasztási visszaesés lesz, mint amekkorát Nagy-Britanniában a II. világháború időszaka alatt tapasztaltak.

A ház elemzői szerint azonban "a rossz hírek ezzel véget is érnek", és mivel az ír gazdaság versenyképessége a csökkenő bérszínvonal és a várhatóan tovább gyengülő euró, valamint az erőteljes német gazdasági növekedés miatt "hatalmas mértékben" javulni fog, már 2012-től számítani lehet "a kelta tigris" újjászületésére.

A CEBR ennek alapján azt jósolja, hogy Írország a jövő évet még recesszióban tölti, de az ír gazdaság 2012-ben és az utána következő években ismét meredek, rendre 7 százalékot meghaladó reálnövekedési ütemeket produkál majd.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!