3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ismét recesszióba kerülhet a brit gazdaság a kormány erőteljes költségvetési megszorító politikájának hatásai miatt - áll a Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) hétfőn kiadott legújabb gazdasági előrejelzésében.

A kamarai szövetség átfogó prognózisa szerint jóllehet a brit gazdaság az idei második negyedévben "nagyon erősen" növekedett, és 2010 második félévében is "kielégítő lesz" a növekedési ütem, 2011 első negyedévétől azonban várhatóan "meredek lassulás" kezdődik, ahogy életbe lép a tervezett áfaemelés és a kemény kiadáscsökkentő intézkedéssorozat.

A májusi választásokon hatalomra került konzervatív-liberális brit kormánykoalíció a gazdaság és a költségvetés állapotának átvizsgálása után, június végén soron kívüli költségvetést terjesztett be, amelynek fő célkitűzése, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért  brit államháztartási hiány a jelenlegi, 2010-2011-es pénzügyi évre várt 10,1 százalékról 2015-2016-ra alig 1,1 százalékra csökkenjen.

George Osborne konzervatív párti pénzügyminiszter a "vészköltségvetést" ismertetve a londoni alsóházban kijelentette: az egyes szaktárcáknak kiadásaik átlagosan 25 százalékos visszafogására kell felkészülniük.

A BCC hétfői elemzése szerint azonban a költségvetési intézkedések mértéke és a gyorsított ütemű hiánycsökkentés óhatatlanul növeli a "kettős mélypontú" recesszió veszélyét, és a kormány  gazdaságpolitikája csak akkor lehet sikeres, ha koherens növekedési stratégia kapcsolódik hozzá.

A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után a tavalyi utolsó negyedévben kezdett ismét növekedni.  A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.

A növekedés azonban az utóbbi időben erősen meglódult: a brit statisztikai hivatal minap közzétett becslése szerint a második negyedévben 1,2 százalékkal bővült az előző három hónaphoz mérve az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság hazai összterméke. Ilyen gyors negyedéves GDP-emelkedést 2001 óta nem tapasztaltak a brit gazdaságban.

Az idei első negyedévben még csak 0,3 százalékos növekedést mértek Nagy-Britanniában.

A BCC hétfőn kiadott új előrejelzése szerint azonban az államháztartási hiány és a lakossági eladósodottság jelentős csökkentésének szükségessége elkerülhetetlenül fékezni fogja a brit gazdaság növekedését egészen az évtized közepéig. A szervezet azzal számol, hogy a következő négy-öt évben az évi átlagos növekedés éppen 2 százalék alatt lesz, vagyis számottevően elmarad az 1993-2007 közötti folyamatos növekedési időszakban mért 3 százalékos éves átlagtól.

A kamarai szövetség az elemzésben felszólította a Bank of Englandet (BoE) - a brit központi bankot -, hogy "legalább 2011 második negyedévéig" hagyja érvényben a jelenlegi, 0,5 százalékos történelmi mélyponton lévő alapkamatát, és a gazdasági teljesítmény gyengülése esetén vegye fontolóra a tavaly már alkalmazott kvantitatív enyhítés - vagyis az élénkítő célú jegybanki likviditásinjekció - felújítását.

A Bank of England tavaly március óta tartja fél százalékon - korábban nem látott mélyponton - irányadó kamatát. A recesszió előtt az 1694-ben alapított BoE alapkamata soha nem csökkent 2 százalék alá.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!