3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy-Britannia nem hajlandó teljesíteni az Európai Bizottság által követelt 2,13 milliárd eurós pótlólagos befizetést - mondta pénteken a brit miniszterelnök.

David Cameron az Európai Unió brüsszeli csúcsértekezlete után tartott sajtóértekezletén "teljesen elfogadhatatlannak" nevezte a követelést, és az EU-ra célozva kijelentette, hogy "így nem lehet viselkedni". Ha valaki arra számít, hogy London befizeti ezt az összeget december 1-jéig, a Brüsszel által megállapított határidőig, "az valami egész másban fog részesülni (...) ez ugyanis nem fog megtörténni" - fogalmazott igen indulatos nyilatkozatában a brit kormányfő.

A London és Brüsszel közötti újabb konfrontáció előzményeként az EU-bizottság közölte a brit kormánnyal, hogy a tagországok bruttó nemzeti jövedelmének statisztikai elszámolásában eszközölt - főleg a "láthatatlan" gazdaság egyes elemeinek bevonását célzó - változtatások miatt 1,676 milliárd fontnak megfelelő egyszeri összeget kell befizetnie az EU-költségvetésbe, figyelembe véve azt is, hogy a brit gazdaság az elmúlt húsz évben átlagosan jobban teljesített a többi uniós gazdaságnál.

A Downing Street már Cameron pénteki brüsszeli elutasító nyilatkozata előtt hivatalosan közölte, hogy elfogadhatatlannak tartja az elmúlt évekre szóló visszamenőleges pótbefizetés követelését, főleg ilyen rövid határidővel.

Az Európai Bizottság a brit kormány szempontjából a lehető legrosszabb időpontban állt elő az éves brit EU-befizetés 20 százalékával egyenlő pótlólagos követeléssel. A kormányzó brit Konzervatív Párt ugyanis éppen a brüsszeli döntési hatáskörök szűkítésére törekszik, és különösen felerősödtek ezek a törekvések azóta, hogy az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) - amelynek politikai programja Nagy-Britannia kiléptetése az EU-ból - májusban megnyerte a brit európai parlamenti választásokat, nemrégiben, egy időközi választáson pedig megszerezte első képviselői mandátumát a brit parlament alsóházában.

Az Európai Unióval kapcsolatos konzervatív párti retorika ebben a környezetben egyre ellenségesebb, és a több mint másfél milliárd fontos pótlólagos befizetésre vonatkozó brüsszeli követelést hatalmas felhördülés fogadta tory körökben.

Pénteki sajtótájékoztatóján Cameron is kijelentette: teljesen elfogadhatatlan, hogy az Európai Unió így bánjon az egyik legnagyobb nettó befizető országgal. "Nem fogjuk hirtelenjében előrántani a csekkfüzetünket, hogy kiállítsunk egy csekket 2 milliárd euróról (...) ez nem fog megtörténni" - fogalmazott a brit kormányfő.

A UKIP pénteki közleményében "szomjas vámpírnak" minősítette az Európai Uniót, és annak a véleményének adott hangot, hogy a brüsszeli követelés csak alátámasztja a brit EU-tagság feladása mellett szóló érveket.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!