4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha túlságosan hamar véget érnek az állami gazdaságösztönző-programok, újabb recesszió következhet be, figyelmeztetett egy hétfői konferencián a Nemzetközi Valutalap vezére. Kína egy hete már be is jelentette, hogy folytatja kormányzati gazdaságserkentő politikáját – kérdés, nem vezet-e mindez újabb óriási lufi kialakulásához a gazdaságban.

Kínának és a többi feltörekvő ázsiai országnak köszönhetően a világgazdaság a vártnál hamarabb épül majd fel, állítja a Nemzetközi Valutaalap. A kilábalás azonban még nagyon sérülékeny - fennáll a veszély, hogy az elsősorban a feltörekvő országok (főleg Kína és India – a szerk.) kormányai által a gazdaságba nyomott pénz újabb lufi kialakulásához vezet, figyelmeztetett egy hétfői konferencián Tokióban Dominique Strauss-Kahn.

Ki lehet-e szállni baj nélkül?

Az IMF vezére kifejtette: a válság újabb hulláma eddig éppen az  állami invesztícióknak köszönhetően maradt el. A legnagyobb kérdést és egyben kockázatot most az jelenti, hogyan lehet ebből a politikából kiszállni nagyobb károkozás nélkül, valamint mi történjen a felhalmozott adóssággal.

Strauss-Kahn szerint amennyiben túlságosan hamar véget érnek az állami gazdaságösztönző-programok, egyes országokban újabb recesszió következhet be.  Úgy véli, az állami segélyprogramok beszüntetése és egy újabb recesszió esetén nehéz lenne olyan eszközöket találni, amelyek ismét kivezethetnék a világot a válságból. Éppen ezért a kormányoknak csak akkor szabad felhagyni a programokkal, ha a magánszektor már képes lesz "pótolni" ezeket, másrészt ha a munkaerőpiacon is javul majd a helyzet.           

A konferencián Strauss kijelentette azt is, hogy az IMF napokon belül nyilvánosságra hozandó növekedési előrejelzése magasabb lesz a korábban vártnál. Mint ismert, a szervezet októberben 3,1 százalékos világgazdasági növekedést jósolt 2010-re.         

Kína tovább önti a pénzt a piacra

Strauss óhaja egyébként már korábban meghallgatásra talált. Kína például a múlt héten jelentette be, hogy idén is folytatja a kormányzati gazdaságösztönzés politikáját, amelynek célja főleg a hazai, azon belül is a lakossági fogyasztás erősítése. A kínai pénzügyminiszter mindezt azzal indokolta, hogy az ösztönzés túl korai abbahagyása ártana a gazdaságnak.

Mint ismert, a kínai kormány 2008 őszén közel 600 milliárd dollárt érő programot hirdetett, főleg infrastrukturális beruházásokra és a belső fogyasztás ösztönzésére.

A távol-keleti országban a kormány legalább 8 százalékos növekedést tart szükségesnek a társadalmi feszültséggel fenyegető, 20 milliós munkanélküliség enyhítéséhez, és ennek alapvető feltétele, hogy az export újra elérje a válság előtti szintet. A fejlett országok pedig a kínai gazdaságtól, az ottani belső fogyasztás növelésétől remélnek húzóerőt a világgazdaság számára.

Az IMF szakemberei már egy tavaly októberi konferencián is arra hívták fel a figyelmet, hogy a világgazdaság kilábalását Kína és India segítheti.

A Valutaalap szerint a fejlődő országok 2010-ben sokkal nagyobb, átlagosan 5,1 százalékos gazdasági növekedésre számíthatnak, mint a fejlett országok, amelyekben átlagosan 1,3 százalékos GDP-többlet várható. A felzárkózó ázsiai gazdaságoknak jósolt, átlagosan 7,3 százalékos gazdasági növekedéshez képest az Egyesült Államokban várt 1,5 százalékos, a Japánban várt 1,7 és az euróövezetben várt 0,3 százalékos növekedés még jobban eltörpül.

GDP-növekedés: az élen Kína és India

A nagy felzárkózó gazdaságok közül Kína lesz a bajnok, egyszersmind világbajnok, várhatóan 9,0 százalékos GDP-növekedéssel 2010-ben, a második helyre India számíthat, 6,4 százalékos növekedéssel. 

Kína GDP-je 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült, 2008-ban a növekedés 9,6 százalékosra, majd a tavalyi első negyedévben 6,1 százalékosra lassult éves összehasonlításban. A második negyedévben 7,9 százalékosra, a harmadik negyedévben már 8,9 százalékra ugrott az éves ütem. Hivatalos előrejelzések szerint a tavalyi, 2009-es egész évi ütem végül is meghaladta a 8 százalékot, az IMF becslése szerint pedig tavaly 8,5 százalékkal nőtt a trávol-keleti ország gazdasága.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!