November elején egy hét alatt minősítette le Magyarország hosszútávú adósbesorolását a Moody's és a Fitch Ratings, hétfőn a harmadik nagy hitelminősítő is lépett: a Standard & Poor's az eddigi "BBB+"-ról "BBB"-re minősítette le hazánkat. Ráadásul mindezek mellé negatív kilátásokat fogalmazott meg, azaz egy újabb leminősítés is jöhet.
A Standard & Poor's (S&P) szakemberei azzal indokolták a leminősítést, hogy a külső pénzügyi-gazdasági környezet romlása kedvezőtlenül hat a magyar gazdaságra. A szakemberek a rövidtávú adósbesorolást is megváltoztatták, mostantól "A3" lesz ez a mutatónk.
Az elemzésben az is olvasható, hogy a külső finanszírozási szükséglet, a magas államadósság szintje a gyengülő kockázatvállalási hangulat közepette igen sérülékennyé tette Magyarországot. A külső forrásbevonás korlátozott elérhetősége, a külső kereslet csökkenése és a hitelezés lassulása a gazdasági aktivitás visszaeséséhez vezet, 2009-ben 2%-os GDP-csökkenésre számítanak.
Magyarország adósbesorolása október közepe óta figyelőlistán volt a S&P-nél, a negatív kilátások pedig március óta voltak érvényben. A figyelőólistával azt jelezte a cég, hogy még az év vége előtt döntést hoz a minősítésről.
Az utóbbi időben a hitelminősítők annak köszönhetően fogalmaztak meg sorra negatív kilátásokat, hogy a várakozások szerint a hitelválság a korábban vártnál érzékenyebben érintheti régiónkat. Az IMF-hitel felvétele nagyrészt megnyugtatta a piacokat, ugyanakkor kockázatokat is hordoz magában a magyar gazdasággal kapcsolatban.
A Fitch a leminősítés után negatívról stabilra változtatta a magyar adósságminősítés kilátásait, így annál a cégnél nem kell újabb rontásra számítani egyelőre.
A Moody's "A3" besorolása továbbra is elsőrendű adósok közé sorolja hazánkat, míg a Fitch és a S&P besorolásai közepes befektetői szintűek.
Az újabb leminősítés hírére gyengülésnek indult a forint az euróval szemben, a korábbi 267 körüli szint után kora délután 268,54 forintot kellett fizetni egy euróért.