3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az MNB néhány hónapon belül le fog tenni valamit az asztalra, hogy orvosolni tudja a vállalati nem teljesítő hitelállomány problémáit - jelentett ki Vonnák Balázs, a jegybank igazgatója. Emellett a lakossági hitelek területén is olyan szabályok bevezetésére kerülhet sor, amely a jövőbeli rossz hitelezés kialakulását korlátozná.

A rövid távon beígért intézkedést Vonnák annak ellenére jelezte, hogy az utolsó negyedévben a vállalati hitelek nem teljesítő aránya (NPL) csökkenni tudott. A javulásban alapvetően egyszeri hatások játszottak közre a jegybank szerint, hiszen a portfóliótisztítás 2010 óta nem látott mértékben mutatott a pozitív irányba.  Ennek ellenére az NPL továbbra is 18 százalék.

(Forrás: MNB)

Ez a 18 százalék körül arány hosszabb távon is fent fog maradni a jegybank előrejelzése szerint, mivel a rossz hiteleknek a fele immár 2 éve, jelentős része pedig 3 éve benne van ebben az állományban. De Vonnák szerint a teljesítőknél is sok az átstrukturált hitel, amely nagy valószínűséggel nem teljesítővé fog válni.

Ezeknek a hiteleknek nagy része projekthitel, amiknek a leírását (tisztítást) a jegybank szerint a bankok egészen addig nem tudják felvállalni, amíg a budapesti irodapiac állapota nem javul. A kihasználtsági mutatója a piacnak jelenleg Európában az egyik legrosszabb, mutatott rá az MNB. Amíg pedig ez nem javul, a bankok sem tudják az állományukat tisztítani, így Vonnák szerint ez egy tipikusan olyan helyzet, ahol a szabályozásnak be kell avatkozni. A jegybank szakemberei szerint az új intézkedések bemutatására 2-3 hónap múlva kerülhet sor.

A prezentáción a jegybank egy ábrával is szemléltette, hogy azok a bankok, amelyek a nem teljesítő hitelek magas aránya miatt a vállalati üzletágban nem tudnak hitelezni, jövedelmezőségi szempontból sokkal rosszabbul szerepelnek, mint azok, amelyek növelik állományukat.

(Forrás: MNB)

A jegybank szerint egyébként számos részpiacon látható a bankrendszer fentiekhez hasonló szegmentálódása, egyes bankok "kvázi kivonulása".

Szigorúbb PTI, LTV mutatók jönnek alakossági hitelezésben

A lakossági szegmensben is változások várhatóak, legalábbis ami az új hitelek kihelyezését szabályozná. A Monetáris Tanács által elfogadottak szerint a jövőben meghatároznák azt a törlesztési szintet, amelyet jövedelmük arányában az ügyfelek bevállalhatnak. Ugyan a PTI (jövedelemarányos törlesztőrészlet) mutatójukon a jegybank statisztikája szerint a kereskedelmi bankok a válság óta szigorítottak, de a Monetáris Tanács szerint jogszabályban kell meghatározni ennek a pontos értékét.

Ugyan a jelzáloggal terhelt ingatlan piaci értékének és a felvett hitel arányának (hitelfedezeti érték, LTV) maximumát a jelenlegi jogszabályi környezet  80 százalékban maximalizálja, a jegybank szerint erre a mutatóra is további szabályokat kell meghatározni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!