3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Írország mellett újabb ország okoz bizonytalanságot a nemzetközi pénzpiacokon. Az ügyeletes fekete bárány Dubaj, amelynek egyik állami holdingja küzd komoly fizetési problémákkal – ezek felszínre kerülése után a dubaji államadósság-törlesztési kockázat biztosítási díja két hónapos csúcsra emelkedett. Az emirátus egy éve már a frászt hozta a befektetőkre – akkor egy másik állami konszern ment majdnem csődbe. Mfor.hu háttér.

Több százmillió dolláros elmaradások

Az egy évvel ezelőtti pánik után ismét megrengetheti a pénzügyi világ bizalmát az egyik leggazdagabb arab állam, Dubaj, amelynek újabb holdingja küzd komoly fizetési gondokkal.

A problémás cég szerepe ezúttal a Dubai Holdingnak jutott, pontosabban annak egyik leánycégére, a Dubai Groupra. Sajtóhírek szerint a leányvállat nem tudja teljesíteni kettő, egyenként több száz millió dollárra rúgó fizetési kötelezettségét - a Reuters hírügynökség úgy tudja, hogy az egyik esetben egy 330 millió dolláros, a Citibank által folyósított hitelről van szó.

A Financial Timesnak Mohammed Al Schaibani, a dubaji uralkodóház egyik tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy a Dubai Holding adóssága mintegy 12 milliárd dollár, és szükséges lehet ennek átstrukturálása.

Bár a tanácsadó szerint a Dubai Holding problémái átláthatóbbak, mint amilyenekkel egy évvel ezelőtt a majdnem csődbe ment, szintén állami Dubai World kínlódott, a dubaji kormány a nagyobb baj elkerülése érdekében már készenlétbe helyezett mintegy kétmilliárd dollárt a Dubai Holding megsegítésére.

Tavaly már volt egy pánik

A Dubai World gondjait Al Schabani testközelből ismerheti, hiszen tagja volt annak a bizottságnak, amelyet 2009 őszén megbíztak az állami konszern 30 milliárd dolláros adósságának átstrukturulásával.

Utóbbi cég tavaly novemberben kis híján összeomlott, és végül csak a szomszédos Abu Djabi több milliárd dolláros mentővöének köszönhetően menekült meg.

A Dubai World akkor elsősorban a Nakheel nevű ingatlancége miatt került a tönk szélére - utóbbi firma nevhéhez fűződik a világ nyolcadik csodájaként emlegetett Pálmasziget nevű, luxust luxusra halmozó mesterséges szigetcsoport is.

Csúcson a CDS

Ami a mostani történéseket illeti, az újabb problémák hallatán ismét bizonytalanság lett úrrá a nemzetközi piacokon. Ezt jelzi, hogy Dubaj államadósság-törlesztési kockázatának biztosítási díja (CDS) múlt hét végére két hónapos csúcsra nőtt. 

Mint ismert, az arab emirátust igencsak rosszul érintette a válság - többek között azáltal, hogy megálljt parancsolt a térségbeli ingatlanpiac felfutásának. A Financial Times Deutschland szerint Dubaj adóssága mintegy 110 milliárd dollára rúg, jövőre pedig mintegy 18 milliárd dollár értékű kötelezettséget kell refinanszíroznia.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!