3p

Egy újabb, közvetlenül az elnökválasztás után megvívandó költségvetési háború körvonalai kezdenek kibontakozni, miután Barack Obama elnök és a kongresszus vezetői szerdai találkozójukon alapvető gazdasági kérdésekben sem tudtak közös álláspontra jutni.

Az ebéddel egybekötött megbeszélésen Obama elsősorban a munkahelyteremtésre, a republikánusok pedig az államadósság és az államháztartási hiány csökkentésére helyezték a hangsúlyt.

Obama nyomatékosította, hogy nem akar újabb háborút a jelenleg csaknem 16 ezer 400 milliárd dolláros adósságplafon emelésével kapcsolatban, és azt szeretné, ha a kongresszus anélkül engedélyezné a kormány hitelfelvételi limitjének emelését, hogy azt lefaragáshoz vagy egyéb intézkedésekhez kötné.

A képviselőház republikánus párti elnöke, John Boehner viszont megerősítette: nem hajlandó hozzájárulni az adósságplafon emeléséhez anélkül, hogy "valami komoly dolgot tennének az adóssággal kapcsolatban". Boehner, miképpen tavaly nyáron is, az emelés feltételéül a szövetségi kiadások jelentős csökkentését szabta.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a héten kijelentette, hogy a kormányzat várhatóan még az idén eléri az új adósságplafont. Rámutatott ugyanakkor, hogy az irányítása alatt álló tárca tud olyan lépéseket tenni, amelyek segítségével a technikai csőd 2013 elejéig elkerülhető lesz.

A több hónapos szünet után megtartott, újabb találkozón az elnök és Boehner mellett részt vett a szenátusi republikánus párti kisebbség vezetője, Mitch McConnell, valamint a szenátusi demokrata párti többség vezetője, Harry Reid és Nancy Pelosi, a képviselőházi demokrata párti kisebbség vezetője.

Obama azért hívta össze a találkozót, hogy sürgesse a kongresszusi vezetőknél az általa meghirdetett és a gazdaság élénkítését célzó "tennivalók listájának" elfogadtatását. Ezek között vannak adóhitelek és a jelzálog visszafizetésével küszködő ingatlantulajdonosokat megsegítő intézkedések. Ebben a kérdésben nem mutatkoztak különösebb nézetkülönbségek. A politikusok abban is egyetértettek, hogy az idén nem engedik emelkedni a diákhitelek kamatait.

Eközben a demokrata többségű szenátus a nap folyamán megtárgyalt négy, a következő pénzügyi évre vonatkozó költségvetési javaslatot is, amelyek közül egyet Obama elnök, hármat pedig a republikánusok terjesztettek elő. A demokrata szenátorok szerint az ügynek nincsen különösebb jelentősége, mert a két nagy párt tavaly nyáron megállapodott a kiadások felső határáról, így technikailag nincsen szükség átfogó büdzsé elfogadására, csak az egyes programokat kell külön-külön megszavazni.

A dolog érdekessége, hogy a szövetségi törvényhozás felsőháza egyhangúlag utasította el Obama 3800 milliárd dolláros költségvetési tervezetét, amely megemelné a leggazdagabb amerikaiak adóját, csökkentené a mezőgazdasági támogatásokat, és a munkahelyteremtés céljából növelné az infrastrukturális beruházásokat.      

A szenátusi többség emellett leszavazta a republikánus többségű képviselőház által a múlt hónapban elfogadott tervezetet, valamint republikánus szenátoroknak a büdzsével kapcsolatos előterjesztéseit.

Rand Paul szenátor - apja, Ron Paul elnökjelölt-spiráns nézeteivel összhangban - olyan tervezetet nyújtott be, amelynek értelmében felszámolták volna a kereskedelmi, az oktatási, a lakásügyi és városfejlesztési, valamint az energiaügyi minisztériumot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!