3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közép- és kelet-európai országok igen jól vészelték át eddig a pénzügyi válságot, bizonyítva ezzel, hogy az egy éve még általánosan elterjedt aggodalmak és szkeptikus vélemények eltúlzottak voltak. Az országok talpra állása folyamatban van, ezért az UniCredit közgazdászai a 2010-re szóló előrejelzéseikben 2,8 százalékról 3,1 százalékra módosították a régiós GDP-növekedés várható ütemét.

A legkedvezőbb helyzetben Törökország (5,6 százalék), Oroszország (3,4 százalék) és Szlovákia (3,5 százalék) van, míg más országok, mint például Horvátország (-1,5 százalék) és Bulgária (-1,0 százalék) nehezebben lábal ki a válságból. Más szavakkal, a régió fellendülése kétsebességes marad. A fő kockázatot az eurózóna jelenti, ahol az államadóssággal kapcsolatos aggodalmak folyamatos feszültség alatt tartják a pénzpiacokat.

Míg az egyes országok teljesítménye várhatóan a következő hónapokban is eltérően alakul, az ipari termelés és az export több mutatószáma azt jelzi, hogy a régiós fellendülés tartós marad. A jelentős fejlődési tartalékoknak köszönhetően az utóbbi három hónapban különösen erőteljessé vált a növekedés Oroszországban és Észtországban. Mivel Ázsiában és Nyugat-Európában a kereslet még mindig bővül, az egész régió számára az export jelenti a növekedés fő forrását. Ez különösen azoknak az országoknak jelent előnyt, amelyek a leginkább nyitottak a nemzetközi kereskedelemre. Ugyanakkor a bizalmi mutatók és a tényleges termelési adatok között némileg mélyült a különbség.

 

Kétsebességes fellendülés: a vállalati szektor jobban teljesít a lakosságinál.

A pénzügyi nehézségekre válaszként bevezetett megszorító csomagok, illetve a magas munkanélküliség következtében a lakossági fogyasztás továbbra is alacsony, és ez várhatóan nem is változik a következő negyedévben. A hitelezés dinamikája igen enyhe, a bérek pedig lassabban emelkednek, mint a válság előtti időszakban – ami tovább rontja a kiskereskedelem fejlődési kilátásait. A belföldi kereslet így várhatóan továbbra is alacsony lesz, ezért a válságból való kilábalás és az ipari termelés fellendülésének kulcsa ezután is az export marad.

A belföldi helyzet szempontjából azonban jó hír, hogy számos ország kiterjedt infrastruktúrafejlesztési programokat valósít meg. Csupán néhány példa: Lengyelország és Ukrajna a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokságra készül, Kazahsztán modernizálja infrastruktúráját, Oroszországban folynak az előkészületek a 2014-es Szocsi téli olimpiai játékokra és Szerbiában is több fejlesztési projekt van folyamatban. E programok várhatóan élénkítően hatnak majd az építőiparra, enyhítve ezzel a korábbi építkezési hullámot követően kialakult kereslet hiányt. Mindent összevetve elmondható, hogy a közép- és kelet-európai régió – potenciáljának köszönhetően – változatlanul a növekedés fontos hajtóereje marad, és a válság elmúltával lassan, de biztosan visszanyeri a befektetők bizalmát.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!