Európai illetékeseket jelölt meg forrásként a Bloomberg hírügynökség azon értesülésük kapcsán, hogy az Európai Bizottság szerdán el fogja fogadni azt a javaslatot, amely szerint a Magyarországnak járó 2013-ra vonatkozó kohéziós alapokból származó támogatásokat felfüggesztik.
A befagyasztás a szabályoknak megfelelően a 2013. január 1-től esedékes pénzügyi kötelezettségvállalásokat érintené, ezek összege az adott évre 1,7 milliárd euró körül van. Megfigyelők szerint azonban kizárt, hogy a felfüggesztendő kötelezettségvállalások összege a teljes keretet érintené. Folyamatban lévő projektekre nem vonatkozna a javaslat, csak azokat az összegeket, illetve egy részüket zárolnák, amelyeket a következő években megkezdendő beruházásokra különítenének el a kohéziós alapból.
A Bizottság javaslatát márciusi ülésükön még minősített többséggel a tagállami pénzügyminisztereknek is jóvá kell hagyniuk. A döntés ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy hazánknak búcsút is kell majd mondania a felfüggesztett összegeknek. Valójában a kormánynak 2012 végéig még lehetősége van arra, hogy újabb kiigazító intézkedések bejelentésével megfordítsa a döntést, erről azonban meg kell győznie a Bizottságot, amely majd új javaslatot tehet a kormányoknak.
A Bloomberg által idézett névtelen források szerint a Bizottság lépése mögött nyomásgyakorlás is áll. Az EU így szeretné rábírni a magyar kormányt arra, hogy a Bizottság által kifogásolt jogszabályokat változtassa meg. A fentiek egyébként feltételei a Magyarország által kezdeményezett, és az IMF, illetve az EU által finanszírozott hitelmegállapodásnak is. Az intézkedés viszonylag nagy valószínűségét az is alátámasztja, hogy a kérdésben megszólalt Varga Mihály, a miniszterelnökséget vezető államtitkár az m1 Ma reggel című műsorában, és azt nyilatkozta, hogy ha az Európai Bizottság felfüggeszti a kohéziós alapokból való támogatást, azzal példát akar statuálni, jelezve, hogy azok az országok, amelyek nem szorítják le a hiányt 3 százalék alá, úgy járhatnak, mint Magyarország.
mfor.hu