4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt két évben csaknem 20 ezer vagyonosodási vizsgálatot folytatott le az APEH, amelynek során 74,5 milliárd forintnyi adókülönbözetet tárt fel. Várhatóan az idei évben is 6-10 ezer körül alakul majd az ilyen vizsgálatok száma, tudtuk meg Szikora János APEH-elnöktől a keddi Kormányszóvivői Tájékoztatón. Mfor.hu tudósítás.

APEH: Gyanús a luxusvilla! (Mfor-montázs)

2007-ben kormányzat - a feketegazdaság kifehérítésére tett programsorozat keretében – elvárta az adóhivataltól, hogy évente minimum 10 ezer vagyonosodási vizsgálatot folytasson le, amelyet – 11 ezer vizsgálattal – sikerült is túlteljesíteni. 2008-ban már valamivel kevesebb, több mint 6 ezer ilyen ellenőrzést indítottak a revizorok. A két év alatt végzett, összesen több mint 17 ezer vizsgálatnak több mint 81 százaléka, azaz majdnem 14 ezer már jogerőre emelkedett, az így megállapított adókülönbözet pedig 40,3 milliárd forint, mondta el Szikora János, az APEH elnöke.

Minimálbérből nehéz több milliós kölcsönt nyújtani 

Az APEH, tanulva a hibáiból javított a kiválasztás központosítását illetően, miután többször előfordult, hogy a revizorok szegényebb térségekben is nagyarányú ellenőrzéseket folytattak, "ezért a jövőben a nagyobb vagyonosodásra igyekszünk fókuszálni" – mutatott rá Szikora. Az adóhivatal nagyobb figyelmet kíván szentelni továbbá a társhatóságok jelzéseire, a tartósan veszteséges működésre és a bűnözésből szerzett vagyontömeg ellenőrzésére is, tette hozzá az APEH elnöke.

A tipikus adózói baklövések között említette Szikora, amikor egy bevallottan 30-40 ezer forintból élő magánszemély 26 millió forintos kölcsönt nyújt egy barátjának, majd az adóhivatal kérdésére azt állítja, hogy a meghitelezett összeget "ő is úgy kapta valakitől", amelyet azonban többnyire nem tud bizonyítani. A csalók másik része pedig a tagi kölcsönökkel operál.

Elvileg előfordulhat, hogy ugyanannál a személynél egymás után többször is ellenőrzéseket folytat a hivatal, de Szikora János szerint direkt nem szállnak rá senkire. A többszöri ellenőrzésre többek között Gyurcsány Ferenc kormányfő és Veres János pénzügyminiszter esetében is sor került, noha második körben ők maguk kérték a vizsgálat lefolytatását. A jogerősen lezárult vizsgálatok 71 százaléka, vagyis több mint 10 700 már első fokon lezárult.

Az APEH is hibázhat 

Több, mint 1220 esetben fordultak azonban bírósághoz az érintettek, ebből 569 fejeződött be a tavalyi év végéig (2007-ben összesen 27). Ezek közül csupán 14 esetben hoztak a bírák megsemmisítő határozatot, míg a többi esetben bebizonyosodott, hogy igenis helye van a vagyonosodási vizsgálatnak, hangsúlyozta az APEH elnöke, majd az mfor.hu kérdésére hozzátette, hogy természetesen előfordulhat, hogy a hivatal szakemberei szabálysértéseket követnek el, ám ezt legtöbbször igyekeznek házon belül kiküszöbölni, ezt jelzi, hogy a hatóság másodfokon igencsak szigorú az eljárási rend betartása tekintetében.

Némiképp romlott azonban a helybenhagyási arány, tehát amikor a bíróság sem új eljárásra nem utasította az adóhatóságot, sem meg nem változtatta a döntését. 2007-ben ez a számarány még 70,3 százalék volt, míg egy évvel később már csupán 56 százalék.

A befejezett ellenőrzések eredményességi mutatója 2007-ban 67,8 százalék volt, 2008-ban pedig csaknem ugyanennyi (66,8 százalék). Az egy megállapításra jutó adókülönbözet lényegesen emelkedett az elmúlt két év során, tavalyelőtt 5,67 millió forint volt, míg egy évvel később 7,86 millió.

A jogerősen megállapított ügyekből 2007-ben az adóbevételek csaknem 40, míg egy évvel később csaknem 25 százaléka folyt be, ám ezek a tételek évekre elhúzódva jelennek meg a statisztikákban, miután több esetben végrehajtási eljárásra is sor kerül, mutatott rá Szikora János, egyúttal hangsúlyozta, hogy sokkal jobban nő az adózási fegyelem ott, ahol egyszer már vizsgálatokat folytatott az APEH. "Így sokan többször is meggondolják, hogy megéri-e nekik minimálbért feltüntetni a bevallásukban" – érvelt Szikora.

Szabó Máté ombudsman jelentésére, amelyben kifogásolja a vagyonosodási vizsgálatok jogszerűségét, úgy reagált Szikora János, hogy arra mielőbb megküldi válaszait az APEH.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!