Érezni természetesen mindenki érzi a válság hatásait az ingatlanpiacon, a fejlesztők és a magas banki finanszírozású hitelekből vásárlók különösen. Gerő András, a Gestor Csoport vezetője szerint a drasztikus változás leginkább az ingatlanfejlesztők körében látható, ott szinte a Lehmann Brothers csődje után egyből megszűntek a hitelezések, leálltak a projektfejlesztések. "Cunami söpört végig e területen, és most még csak a felocsúdás pillanatait éljük. Egyelőre még mindenki azt vizsgálja, hogy épségben van-e, a következő lépés még várat magára."
Most „csak” pénz és vevő nincs
A fejlesztői oldalon eddig volt finanszírozás is, és stabil pénzügyi lehetőségekkel rendelkező végfelhasználó is, most ez a két dolog hiányzik, így aki ennek ellenére előremenekül, nagyot kockáztathat. Ez nem is jellemző most a piacon – állítja Gerő András. A régi keretek között megkötött projekteket még befejezik, ott legfeljebb az értékesítés lehet nehezebb, tehát ez az időszak az ingatlanfejlesztőket érinti a legérzékenyebben, és azon belül kérdés, hogy kiket jobban: a kicsiket vagy a nagyokat. Határozott válasz nincs, a kicsiket a rugalmasságuk és a viszonylag kisebb kitettségeik menthetik meg, a nagyokat pedig nagyságuk. Az bizonyosan fontos szempont, hogy ebben az elmúlt két hónapban kinek mekkora volt a kintlévősége.
Gerő András nem lát nagy változásokat a lakossági ingatlanpiacon, tekintve, hogy nincsenek olyan árbuborékok, mint például Spanyolországban, Romániában, vagy Szlovákiában, tehát nincs nagyon honnan árat csökkenteni. Az valószínűsíthető azonban, hogy lesznek berekedt projektek, melyeket jó áron meg lehet venni, így jól járhat az, aki készpénzzel rendelkezik. "Bérletre érdemes lakást venni, ugyanis most arra még van pénzük az embereknek, legfeljebb vásárolni nem akarnak a megnövekedett terhek mellet. Az biztos, hogy mindenki, aki túléli ezt a vihart stabil pozíciót érhet el."
A luxus sem mindenhol megy
A válság kapcsán sokszor hallható az, hogy a pénzügyi nehézségek nem érintik az igazán gazdagokat, a luxus termékek ugyanúgy elkelnek, mint azelőtt. Ezt erősítette meg Kucsma Viktória, a hamarosan befejeződő Pasarét Residence értékesítési vezetője. Véleménye szerint az ingatlanpiac visszaesése legkevésbé a luxus szegmensben épülő lakások terén tapasztalható. A jó helyen, jó minőségben megépülő lakásokra továbbra is van kereslet. A második kerületben épülő lakópark vezetője szerint: ez a kerület már csak azért is marad az ingatlanpiac középpontjában a jövőben, mert erre a kerületre rég kitették a megtelt táblát, éppen ezért ide a legkevésbé gyűrűzik be a válság hatása.
Nem támasztja ezt alá Szili Balázs, a Natura Projekts értékesítési és marketing igazgatója. Ő úgy látja, elsőként a luxuskategóriában állt meg a piac, tekintve, hogy sokan számítanak a berekedt projektek következtében előálló árcsökkenésekre, ha pedig árcsökkenésről beszélünk, az elsősorban a luxust érintheti, tekintve, hogy az alsó- és középkategória nincsen túlárazva. Szili Balázs egyelőre nem tapasztalt visszamondási tendenciát az alsó és középkategóriás lakások tekintetében.
Nincs nagy mértékű visszamondás
Természetesen sokan kerülnek nehéz helyzetbe most a lakásvásárlás terén is, azonban drasztikus mértékű visszamondásokat Dömötör Mónika, a Sasad Resort értékesítési és marketingvezetője sem tapasztalt. Azt minden szakember megerősítette, hogy a piac jelenleg leginkább kivár, a vásárlások pedig meghosszabbodtak. A hitelügyintézés is, és a kiválasztás is hosszabb lett: a vevők sokkal körültekintőbbek, óvatosabbak, az ingatlanközvetítőknek pedig alkalmazkodniuk kell az új helyzethez, mind kommunikáció terén, mind a feltételek könnyítésében. Valószínűleg a szakemberek befolyásoló szerepe is nőni fog. "A vevők bizonytalanok, most jobban segítségre szorulnak, mint azelőtt, így nekünk is újabb és újabb kreatív ötletekkel kell előállnunk, melyeken folyamatosan dolgozunk, igazodva a piaci elvárásokhoz" – mondta Dömötör Mónika.
Baranyai Tünde, az Otthon Centrum franchise üzemeltetési igazgatója kisebb hullámzást érzékelt a piacon: október elején, amikor bizonytalan volt a bankok helyzete, többen fektették ingatlanba pénzüket, bár korántsem tömeges jelenségről beszélünk. Később némileg megtorpant a piac, de mivel a magyarokat elsősorban nem a befektetés célú ingatlanvásárlás jellemzi, így látványos változások nincsenek. Az ingatlanok továbbra is értékállóak, nem érdemes arra várni, hogy drasztikusan lejjebb mennek az árak. Az elindult fejlesztések valószínű befejeződnek, egyedül a tervezőasztalon álló projektek kerülhetnek most nehéz helyzetbe.
Gábor Fanni