Irányadó kamatait a nulla szint közelében tartva, rontotta a folyó költségvetési évre vonatkozó növekedési előrejelzését a japán jegybank, miközben újabb nagyszabású állampapír-vásárlási programot jelentett be.
A válságból való kilábalás erőtlenségét hangsúlyozandó, a kamatokat a döntés nyomán nulla és 0,1 százalék között hagyta, míg a költségvetési évre vonatkozó GDP-várakozását 2,6 százalékról 2,1 százalékra csökkentette a Bank of Japan (BOJ). A bank a jövő évre vonatkozó GDP-várakozásaiból is visszavett: jelenleg már csak 1,8 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít a 2012 márciussal végződő költségvetési évre, a júliusi előrejelzésében szereplő 1,9 százalék helyett.
A jelenlegi prognózisban ugyanakkor a BOJ ragaszkodik ahhoz a nézetéhez, hogy a japán gazdaság fokozatosan élénkül majd, a lassú növekedés szakasza után.
A bank vontatott kilábalást jósolt a deflációból is, ezzel közvetve jelezte, hogy kamatait még hosszú ideig a jelenlegi nullához közelítő szinten tarthatja. A fogyasztói inflációt a folyó költségvetési évben 0,1 százalékon valószínűsíti, a következőben 0,6 százalékon. Ezzel az előrejelzéssel messze áll attól az 1 százalékos megcélzott inflációs szinttől, amelyet a kamatemelés előfeltételeként szükségesnek tartana.
A bank mindezek nyomán bejelentette, hogy gazdaságélénkítő céllal 1,5 ezer milliárd jenért (18,36 milliárd dollár) hosszú futamidejű államkötvényt és 2 ezer milliárd jenért (mintegy 23 milliárd dollár) rövid lejáratú állampapírt vásárol.
A japán gazdaság növekedése 0,1 százalékra lassult a második negyedévben az első negyedévhez viszonyítva. A folyó árakon - szezonális kiigazítás nélkül számolt - adatok szerint a második negyedévben Kína bruttó hazai terméke 1,3369 billió dollár volt, Japáné 1,2883 billió dollár. Ezzel Kína már megelőzte Japánt, mint a világ második számú gazdasága az Egyesült Államok mögött.
A japán második negyedéves növekedési ütem éves szintre átszámolva a hazai össztermék (GDP) csupán 0,4 százalékos bővülését jelentette.
MTI