3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mezőgazdasági nyersanyagpiacon bekövetkezett áremelkedéseknek az élelmiszerfeldolgozók az egyértelmű vesztesei, és mivel a magas árszint tartósan fennmarad, a szektor eredménytermelő pozíciója, versenyképessége várhatóan tovább romlik - véli az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége.

A problémák orvoslására a szövetség élelmiszeripari stratégiai és intézkedési javaslatcsomagot állit össze április elejére.

A szövetség az MTI-nek eljuttatott összeállításában egyebek között arra hívja fel a figyelmet, hogy a csökkenő vásárlóerőhöz képest rendkívül drága a hazai termelésű nyersanyag, és továbbra is meghatározó a kereskedelmi láncok érdekérvényesítő szerepe az árak leszorításában, így a beszállítók nem tudják megfizettetni tényleges többletköltségeiket.

Tavaly a fagy és aszálykárok következtében csökkent a zöldségfélék, gyümölcsök és gabona mennyisége, valamint az élelmiszerek és a bioüzemanyagok iránti globális keresletnövekedés következtében drámaian emelkedtek a gabonafélék, az olajnövények és a takarmányféleségek világpiaci árai - emlékeztetnek. Utóbbi negatív kihatással volt a hazai sertés- és baromfitermelési kedvre és a hús és húskészítmények előállítási költségeire. Az európai piacot eközben az oroszországi és ázsiai importkorlátozás miatt ellepte az olcsó lengyel és dán sertéstőkehús.

A világpiaci árnövekedést a mezőgazdasági termelők úgy használták ki, hogy a hazai feldolgozás helyett a gabonafélék és az olajnövények jelentős mennyiségét közvetlenül értékesítették külföldön. Hasonló jelenség következett be a tejágazatban is - ismertetik. Ezt a szövetség hibának tartja. Mint fogalmaznak: mire  kiderül, hogy az átmenetileg kisebb haszon ellenére a hosszabb távon eredményes belföldi feldolgozást kellene előnyben részesíteni a feldolgozottsági fok növelésével, addigra a magyar élelmiszeripari cégek jelentős hányada tönkremegy. mivel hiányzik a mezőgazdasági termelők és a feldolgozók összefogásának ösztönzése.

Tavaly tovább csökkent az élelmiszeripari termelés volumene, kereskedői becslések szerint a belkereskedelmi élelmiszerértékesítés éves mennyisége mintegy 12 százalékkal csökkent a megszorító intézkedések miatt, és a kereslet eltolódott az olcsóbb termékek irányába. A magyarországi élelmiszeripari vállalkozások tavalyi részesedéséhez képest a belföldi piacon további, a szövetség reményei szerint mérsékelt piacvesztés prognosztizálható.

Tavaly az első tizenegy hónapban az élelmiszer-kivitelben némi javulás volt tapasztalható. A KSH által erre az időszakra jelzett 3,8  százalékos export volumennövekedés azonban nem pótolhatja a belföldi volumenveszteségeket - hívják fel a figyelmet. Hozzáteszik, hogy a kivitelben jelentősen megnövekedett a hozzáadott érték nélküli, bioüzemanyag előállítás céljaira felhasználható nyersanyagok exportja, valamint a feldolgozott élelmiszerek tekintetében az italféleségek, a hús és baromfikészítmények mennyisége.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!