6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eredeti elképzelés az volt, hogy fél-egy százalékkal felemeljük a vállalt 3,8 százalékos hiánycélt, azonban ebbe a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió nem mentek bele, ezért volt szükség a különadók bevezetésére - mondta egy csütörtöki rendezvényen Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára.

Varga: Utol kell érni a régiós versenytársakat

Nem valós folyamatokra, nem valós számokra épült a 2010-es költségvetés, ezek a hibák májustól kezdtek előjönni. Kiderült, hogy beavatkozás nélkül 7-7,5 százalék lett volna a hiány, nyárra azonban kiderült, hogy az a stratégia nem folytatható, amit a kormány elképzelt - mondta csütörtökön a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) rendezvényén Varga Mihály.

Rossz irányba próbálkoztunk évekig

Az elmúlt években is történtek hiánycsökkentő lépések, kiigazító kísérletek, azonban azok nagyrészt a bevételi oldalra, az adóemelésre koncentráltak, ami közgazdasági logika alapján hozta magával az infláció megugrását. Ez pedig leginkább a szegények megtakarításait, jövedelmeit csapolta meg, ők nem tudtak védekezni a pénzromlás ellen - emelte ki a Miniszterelnökség államtitkára. Varga Mihály szerint a munkanélküliség területén sem sikerült eredményt elérni, az elmúlt években megduplázódott a regisztrált álláskeresők száma.

"Nekünk nem Németország, Franciaország vagy Spanyolország a versenytársunk, ezért fájdalmas, hogy 2004 óta éppen a régiós országok versenyében estünk vissza az elsőről az utolsó helyre" - emelte ki Varga. Szerinte a külföldi cégek szerdán Brüsszelben jól fogadták a kormány terveit, számukra fontos a konzultáció itthon és külföldön is.

"Üdvözöljük és támogatjuk az államadósság csökkentését és a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartását. Azt is üdvözöljük, hogy a felvázolt Széll Kálmán Terv nagy része a kiadáscsökkentésre koncentrál, emellett azonban fontos lenne a versenyképesség javítása, kiemelkedő jelentőségű lehet az innováció" - mondta a hazai cégek nevében Futó Péter, az MGYOSZ elnöke bevezetőjében. Szerinte a kis- és középvállalkozások lehetnének a fejlődés motorjai, számukra pedig az innováció jelenthet kitörési lehetőséget.

Varga: minimális engedményt sem sikerült elérni Brüsszelben

A kormányváltás után kezdtek előjönni a 2010-es költségvetés hibái, akkor derült ki fokozatosan, hogy beavatkozás nélkül 7-7,5 százalék lett volna a hiány - emelte ki az államtitkár. "Ha például egy orosz bank egy orosz tulajdonú cégnek ad hitelt, akkor nehéz megmagyarázni, mi köze van ahhoz a magyar adófizetőknek, érthetetlen, miért kellett az előző kormánynak kezességet vállalnia a Malév hitelére" - hozta fel példaként Varga Mihály. Szerinte ezeket a visszásságokat ki kell vizsgálni.

"A választások után hamar világos lett, hogy az a stratégia, amit tavasszal kigondoltunk, nem folytatható. Az eredeti elképzelés az volt, hogy fél-egy százalékkal felemeljük a vállalt 3,8 százalékos hiánycélt, a fennmaradó részt pedig az új kormány konszolidálja. Ebbe azonban sem a Nemzetközi Valutaalap, sem az EU nem ment bele, azzal érveltek, hogy Magyarország túl régóta van szégyenpadon" - mondta a Miniszterelnökség államtitkára.

A fentiek után a kormány kénytelen volt tartani az eredeti vállalást, de ehhez a cégeknek is nagyobb terheket kellett vállalniuk a különadókkal, melyek 2013-tól eltűnnek majd. Varga szerint nem igaz, hogy a külföldi cégeket diszkriminálja a különadó, annak oka, hogy ők többet fizetnek az, hogy például a kiskereskedelemben és a bankszektorban a cégek többsége külföldi tulajdonú. Ellenpéldaként említette az energiaszektor különadóját, ahol a Mol majdnem annyit fizet, mint az összes többi cég együttvéve.

Széll Kálmán Terv célja megszüntetni a fenntarthatatlan dolgok tömegét

"Az világos, hogy rengeteg bajunk származik abból, hogy Magyarország veszélyes mértékben eladósodott" - emelte ki Varga Mihály. Hozzátette: két éve az eladósodottságunk még életveszélyes mértékű volt, de tavaly nyár óta a piacról finanszírozza lejáró adósságait hazánk. Éppen ezért nem engedheti meg magának a kormány azt a luxust, hogy a piac felé rossz üzeneteket küldjön. Ráadásul a nemzetközi szervezetek felé 2015-ig vissza kell fizetnünk a 2008-ban felvett hitelt, tehát úgy kell csökkentenünk az adósságot, hogy közben az ország finanszírozható legyen, és javuljon a versenyképességünk.

A munkaerőpiaccal kapcsolatban Varga is azt emelte ki, hogy a hozzánk hasonló méretű országokban sokkal több ember dolgozik, Csehországban például 1,1 millióval többen, mint itthon. "Nem féllábú embereket akarunk kemény fizikai munkára kényszeríteni, de meg kell találni azokat a területeket, ahol a rokkantnyugdíjasok is dolgozhatnak. Nincs előírva például, hogy nem tudnak részmunkaidőben dolgozni, vagy irodai munkát végezni" - emelte ki az államtitkár.

Varga Mihály szerint az sincs előírva, hogy egy 40 éves életerős fiatalembernek a nyugdíját kell várnia havonta. "Ez egy darab szocializmus, hogy a rendvédelmi szervek dolgozói 25 év után nyugdíjba mehetnek. Pazarlás az ország szempontjából, ha lemondunk ezeknek az embereknek a tudásáról és nem hasznosítjuk a tapasztalatukat" - mondta. Szerinte a megoldás az lehet, ha ezek az emberek egy bizonyos életkor elérése után irodai munkát vállalhatnak, vagy a közigazgatásban helyezkedhetnek el. "Ezt a konfliktust vállalnia kell a kormánynak, mert a jelenlegi rendszer hosszútávon fenntarthatatlan" - emelte ki.

Varga Mihály szerint az is probléma, hogy az Unióban hazánk az egyik legtöbb pénzt költi a közösségi közlekedésre. A probléma, hogy vidéken sok helyen a MÁV és a Volán egymás konkurenciája, abban érdekelt, hogy elhalásszon utasokat a másik elől. "Az is fenntarthatatlan, hogy jelenleg a vasúton utazók mindössze 14 százaléka vesz teljesárú menetjegyet" - emelt ki egy újabb problémás területet Varga.

"Gyógyszerügyben az ország jelenlegi helyzetében nem bírja el az évi 380 milliárd forintos ártámogatást, ehhez hozzá kell nyúlni" - mondta az államtitkár. Szerinte meg kell vizsgálni, hogy miért kerülnek például majdnem annyiba a generikus készítmények, mint az eredeti gyógyszerek, miközben más országokban szinte fillérekért beszerezhetők.

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!