Varga Mihály hangsúlyozta: a kormány gazdaságpolitikai alapelvei változatlanok, ezért a gazdasági élet szereplőinek nem kell adó- vagy járulékemelésre készülniük; a kormányváltás óta jellemző fegyelmezett és felelős gazdálkodás folytatódik. A kormány a költségvetés tervezésekor 2,9 százalékos európai uniós módszertan szerinti hiánnyal, 2,4 százalékos inflációval, valamint 2 százalékos gazdasági növekedéssel számolt - ismertette a nemzetgazdasági miniszter.
Kiemelte, hogy a költségvetés tervezése során nemcsak arra kell figyelni, hol tart az ország ma, hanem még inkább arra, hova szeretnénk eljutni 5-10 év múlva. Ezért, bár maga a javaslat egy évre szól, az abban foglalt feladatok végrehajtásának Magyarország hosszú távú gazdasági esélyeinek javulását, nemzetközi versenyképességének növekedését, a családok gyarapodását kell szolgálniuk - mondta Varga Mihály. A kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy alacsony maradjon a költségvetési hiány, és csökkenjen az adósság, ezért a bejelentett kormányzati intézkedések forrása 2014-ben és az azt követő években is rendelkezésre áll, az európai uniós módszertan szerint számolt hiány 2014-ben és a következő években is tartósan 3 százalék alatt marad - fejtette ki a nemzetgazdasági miniszter.
Mint mondta, a kormány fenntartható költségvetési pályát biztosító gazdaságpolitikáját a pénzügyi piacok is elismerik, és az államhoz hasonlóan a magánszektor jelentős mértékűre duzzadt adósságának leépítése is megkezdődött, amit a devizahitelesek terheit csökkentő lépések is támogattak, támogatnak.
A kormány célja, hogy a családok megélhetési költségei tovább csökkenjenek, amit a rezsicsökkentéssel, a családi adókedvezmény kiterjesztésével, a bérek és nyugdíjak reálértékének megőrzésével, emellett az alacsony inflációnak köszönhetően a jövedelmek reálértékének emelkedésével ér el - folytatta Varga Mihály, hangsúlyozva, hogy a kiterjesztett családi adókedvezmény 260-270 ezer család jövedelmi helyzetét javítja majd.
"Elég erősek vagyunk hozzá, hogy több pénzt tudjunk a kiemelt fontosságú területekre fordítani" - mondta a miniszter. Kifejtette, hogy jövőre több forrás jut a családok támogatására, a pedagógusbér-emelés megvalósítására, gazdaságfejlesztésre, közbiztonságra, egészségügyre, oktatásra, felzárkóztatásra, illetve a közfoglalkoztatás bővítésére.
Varga Mihály szólt arról is, hogy a kormány várakozásai szerint a gazdasági konjunktúrával párhuzamosan a munkaerőpiacon is folytatódik a kedvező tendencia: a foglalkoztatottak és az aktívak száma a 2013-as bővülés után jövőre is növekedni fog, jelentősen meghaladva a válság előtti szintet, a munkanélküliségi ráta pedig csökken majd. Hozzátette: ezek a kedvező folyamatok elsősorban a munkavállalást ösztönző intézkedéseknek köszönhetők, így többek között a munkát terhelő adók csökkentésének, a munkahelyvédelmi akciótervnek és a közfoglalkoztatási programok kiterjesztésének.
Azt mondta, a kormány intézkedései hozzájárulnak a reáljövedelmek emelkedéséhez, melynek eredményeként jövőre 2 százalékkal nőhet a fogyasztás. A bruttó hazai termék (GDP) bővülését a beruházási aktivitás élénkülése is támogatja - fejtette ki a miniszter. Elmondta: a gazdasági fellendülés, az alacsony kamatkörnyezet, a kedvezményes vállalati hitelek és az uniós források hatékonyabb felhasználása révén a jövő évben a nemzetgazdasági bruttó állóeszköz-felhalmozás mintegy 6 százalékos növekedése várható.
Az európai konjunktúrával párhuzamosan az export erőteljes növekedése várható, amihez az is hozzájárul, hogy a kibővült autóipari kapacitások lehetővé teszik a termelés dinamikus növekedését; a gazdasági növekedést az alacsony inflációs környezet is elősegíti - emelte ki Varga Mihály. Felhívta a figyelmet arra, hogy a 3 alatti hiánycélt tartása érdekében - mintegy garanciális elemként - a költségvetési javaslat 100, illetve 120 milliárd forintos tartalékot is tartalmaz.
Elmondta, a családok helyzetének javítását szolgálja a népesedéspolitikai program is, amelynek egyik legfőbb eleme, hogy azok a családok, amelyek eddig nem tudták igénybe venni a családi adókedvezményt, ezentúl a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból és a 10 százalékos nyugdíjjárulék terhére is igénybe vehetik azt. A családi adókedvezmény igénybevételének kiterjesztésével számottevő járulékbevétel-csökkenéssel számol a kormány - jelezte Varga Mihály. Hozzáfűzte, hogy emellett 2014-től új elemként jelennek meg a diákhitel-tartozások részleges elengedésével kapcsolatos kiadások is.
A költségvetés tartalmazza mindazokat a többletforrásokat, amelyek a családtámogatások rugalmasabbá tételéhez szükségesek - rögzítette a tárcavezető. Hozzáfűzte, szintén a családok helyzetének javítását szolgálja, hogy a beterjesztett javaslat szerint a nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások megőrzik reálértéküket.
Szólt arról is, hogy a javaslatban hangsúlyosan szerepel a köznevelési törvényben meghatározott, a pedagógustársadalom anyagi megbecsülését szolgáló illetményemelés, ennek megfelelően mintegy 160 ezer pedagógus számára, összesen 153 milliárd forintot különítettek el.
Az egyházi, nemzetiségi, civil szervezetek által fenntartott iskolák számára a 2013/2014. tanév kezdésekor bevezetett új konstrukció jövőre már egész évre megoldja a biztonságos, valóban a feladatokhoz illeszkedő pénzellátást - hangsúlyozta Varga Mihály.
MTI