5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kettős szorításban van a magyar pénzügyi rendszer, hiszen a válság terhei mellett a kormány válságkezelése is sújtja - hangzott el egy hétfői szakmai konferencián. A Pénzügykutató munkatársa szerint a kormány által hozott terheket akár bankrablásnak is lehet minősíteni, ezek vezettek oda, hogy a magyar gazdaság képtelen a növekedésre. Mfor.hu-tudósítás.

Félsiker a magyar gazdaságpolitika

"A magyar gazdaság egyértelmű változáshelyzetbe került miután kiderült, hogy a külső forrásbevonásra alapozott növekedési modell nem fenntartható, a korábban felhalmozott külső adósságot vissza kell fizetni" - mondta a "Bankok Magyarországon 2012-ben" című szakmai konferencián Csemely Ágnes, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója.

A szakember szerint szükség lenne a bankrendszer működési modelljének megváltoztatására, a pénzügyi szektornak a belső megtakarításokra kellene támaszkodnia, míg a gazdaságnak az exportvezérelt irányba kellene elmozdulnia. "A gazdaságpolitikának kellett egy olyan stratégiát kialakítani, amiből kijöhet a növekedés. Ennek egyik alapja a fiskális konszolidáció volt, a második a munkaerőpiaci reformok, a harmadik alapkő pedig az adórendszer átrendezése a fogyasztást terhelő adók felé" - hangsúlyozta.

Csermely Ágnes szerint a fenti gazdaságpolitikai modell egyelőre félsiker, mert fokozatosan épül le a külső adósság, azonban ez  a növekedés jelentős visszafogásával jár. A bankrendszerben látszik egy alkalmazkodási folyamat, azonban ez nem modellváltásnak, hanem csak összehúzódásnak tűnik. Az MNB szakértője szerint a bankok hitel/betét arányának csökkenése kedvező fejlemény, mostanra elfogadható szintre került ez a mutató.

"A bankrendszerben az eszközök leépítéséből, a hitelek visszavonásából történik a külső adósság visszafizetése. Az összes többi régiós országban növelni tudták a betétbevonásukat a bankok, nálunk azonban ez nem történt meg. Pedig a modellváltás éppen arról szólna, hogy a betétekből finanszírozzák a hiteleket a bankok" - emelte ki Csermely.

A jegybank igazgatója szerint a növekedésnek ma nincs igazán hajtóereje, ami nem meglepő abból a szempontból, hogy az eladósodás után vissza kell fizetni az adósságot, ezért nem számíthatunk a belső keresletre. "MI vagyunk az egyetlen olyan ország a régióban, ahol az ipar exportértékesítése a mai napig sem érte el a válság előtti szintet. Vagyis a fő versenytársainkhoz képest az exportunk versenyképessége is csökkenni látszik" - tette hozzá.

Csermely Ágnes szerint abban bízhatunk, hogy a problémáink egy része konjunktúrafüggő, ha Európában javul a helyzet, akkor talán mi is fellélegezhetünk. Ugyanakkor az látszik, hogy vannak strukturális problémák, például az, hogy a bankrendszer nem hajlandó a modellváltásba invesztálni, és a feldolgozóiparunk sem tűnik olyan versenyképesnek, hogy magával tudja rántani a gazdaságot.

Bankrablásnak minősíthető a kormány működése

A konferencia másik előadója, Várhelyi Éva, a Pénzügykutató munkatársa volt, aki előadásában kiemelte, hogy véleménye szerint a magyar bankrendszer kettős szorításban van. Egyrészt a válság okozta sokk gyengíti a szektort, másrészt pedig erre ráerősít a magyar kormány válságkezelése, mely egyedülálló a világon. A szakember szerint ma úgy tűnik, hogy a kormány okozta sokkok tartósabbak lehetnek, mint a válság eredeti hatása.

Várhegyi Éva szerint a válság a portfólió romlását, a jövedelmezőség csökkenését és a tőke visszaesését okozta, emellett általánossá vált a források szűkülése és drágulása, valamint a kockázatkerülés erősödése. Ehhez jött a válságkezelés két legnagyobb hatású lépése, a végtörlesztés és a kormányfő által is  "brutálisnak" minősített bankadó.

A Pénzügykutató szakembere szerint a magyar bankadó sérti a jogbiztonságot, mivel kvázi visszamenőleges hatályú, hiszen a 2009-es év mérlegfőösszegére vetették ki az adót tartósan. Így a bankok nem tudtak hozzá alkalmazkodni. Emellett Várhegyi szerint az adó mértéke eltúlzott, becslések szerint 5-10-szerese az Európában alkalmazott bankadónak. Szintén magyar jellegzetesség, hogy nálunk nem csak a bankokra, hanem a pénzügyi vállalkozásokra is kivetették a különadót. "Problémás, hogy az adót mérlegfőösszegre, nem pedig a nyereségre vetik ki, így bünteti az aktivitást. Emellett gond, hogy az összeg közvetlenül a költségvetésbe folyik be, holott ennek inkább egy stabilitási alapot kellene szolgálnia" - sorolta a magyar bankadó hibáit a szakértő.

Várhegyi Éva szerint azzal, hogy a kormány 2010 nyarán gyakorlatilag egyoldalúan felrúgta a korábbi IMF-megállapodást, gyakorlatilag megszegte az úgynevezett Bécsi Kezdeményezést, melynek célja az volt, hogy a régió országaiból ne vonjanak ki forrásokat az anyabankok. A kormány lépése után azonban hazánkból gyakorlatilag akadálytalanul elindult a források kivonása.

"A másik kormányzati lépés a végtörlesztés volt, melynek során magánjogi szerződéseket írt felül a törvény erejével a kormány, az árfolyamveszteség háromnegyedét pedig a bankokra terhelte. A nettó 260 milliárdos bukás a bankadóval együtt tavaly mintegy 400 milliárd forintnyi egyszeri tételt jelentett, ami akár bankrablásnak is minősíthető" - hangsúlyozta Várhegyi Éva.

A Pénzügykutató munkatársa szerint csak a tulajdonosok tőkepótlásának köszönhetően tud működni a bankrendszer a jelenlegi formájában. Szerinte "megmagyarázhatatlan" lépés volt a közelmúltban, hogy a kormány felrúgta a Bankszövetséggel tavaly decemberben kötött megállapodást.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!