Az EU-intézmények között kötött megállapodás értelmében az unió ettől az évtől négy éven át összesen 100 millió eurót biztosít a hátrányos helyzetű emberek vállalkozásainak, illetve foglalkoztatásának támogatását célzó hitelkeretre. Nemzetközi pénzügyi intézmények, illetve a kereskedelmi bankok hozzájárulását is figyelembe véve az eszköz összesen félmilliárd eurós hitel kihelyezését teheti lehetővé négy év alatt. Korábbi közlések szerint a keretből néhány hónapon belül megindulhat az első hitelek folyósítása.
A programot méltatta a témában illetékes biztos, Andor László, valamint az Európai Parlament képviselői, köztük Göncz Kinga (MSZP) jelentéstevő is. A magyar biztos közleményében jelezte, számításaik szerint az elkövetkező nyolc évben 45 ezer vállalkozó juthat forráshoz az uniós eszköz révén.
Andor László emlékeztetett arra, hogy az új finanszírozási forrás segíti a foglalkoztatási célok teljesítését, valamint támogatja a társadalmi beilleszkedésre irányuló célok teljesülését is. Különösen fontosnak mondta, hogy a mikrohitel a nemzetközi gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe került embereknek és a sebezhetőbb csoportoknak adhat megélhetési lehetőséget.
Göncz Kinga a közelmúltbeli parlamenti szavazást követően rámutatott: most már az a legfontosabb, hogy az Európai Bizottság tegye meg a szükséges intézkedéseket, hogy meginduljon a hitelezés. Máris sok uniós tagállamból érdeklődnek a mikrohitelkeret nyújtotta lehetőség iránt emelte ki. Korábbi közleményében Őry Csaba (Fidesz) is úgy fogalmazott: az Európai Néppárt mindig is kiemelt figyelmet fordított a szociális kirekesztés elleni harcra.
Az uniós tagországok munkaügyi miniszterei hétfőn elfogadták azt az irányelvet is, amely uniós szinten kiterjeszti a dolgozóknak járó szülői szabadságot, és ösztönzi, hogy a lehetséges négyből legalább egy hónapot az apák használjanak fel.
Jóváhagyták a miniszterek azt a jogszabályt is, amelynek célja az egészségügyi ellátásban előforduló, éles vagy hegyes eszközök által okozott sérülések megakadályozása. Világszerte évente több mint egymillió ilyen eset fordul elő egészségügyi szakemberek becslése szerint.
Andor László ezzel kapcsolatban hétfőn úgy nyilatkozott: az új irányelv mások mellett az egészségügyi alkalmazottakat és családjukat védi jobban, valamint segít abban is, hogy csökkenjenek az egészségügyi intézmények sérülésekből származó terhei.
Az uniós illetékesek a védekezésre a megelőzést, a képzés javítását, a lehetséges veszélyforrások megjelölését, a gondosság növelését és a tagországok gyakorlatának egységesítését tartják a leginkább járható útnak. Első olvasatban elfogadták a miniszterek hétfőn azokat a jogszabálytervezeteket is, amelyek javítják az úgynevezett önfoglalkoztató dolgozók, valamint a férjüket munkájában is segítő, de ma még sokszor nem kielégítő szociális védettséget élvező feleségek, élettársak (például gazdafeleségek) szociális védelmét.
MTI