3p

Mivel már nem része az éves összevetésű mutatók bázisának a komáromi Nokia-gyár tavalyi leépítés előtti teljesítménye, így pozitív adatokat láthatunk számos területen a ma közölt részletes ipari adatokban.

A KSH péntek reggel közölt részletes adatai megerősítették az egy héttel korábban közölt, tavaly szeptember óta végre éves alapon is növekedést mutató előzetes adatokat. Vagyis áprilisban a kiigazítások után 2,9 százalékkal nőtt az ipar teljesítménye. Ráadásul, szemben a márciusra publikáltakkal, a most közölt részletek sokkal egyenletesebb, szélesebb bázisú és remélhetőleg tartósabb fellendülésre adhatnak reményt. Kezdjük ez utóbbival.

Újra vannak rendelések

Egy hónappal ezelőtt arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a kiemelt feldolgozóipari ágak új rendelésállománya az előző évi összevetésben folyamatos és gyorsuló visszaesését mutat. Szerencsére ez a tendencia megtört és 10,2 százalékkal több rendelést regisztráltak, mint egy évvel korábban.

Ami kifejezetten örömteli, hogy a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása alágazat kivételével áprilisban mindenhol több rendelés "futott be".  Így a 10 kiemelt feldolgozóipari ágazat teljes, összesített rendelésállománya is stabilizálódni tudott, és mindössze 2 ágazat van (előző hónapban még 5 volt), ahol mínuszt mutat a statisztika. A szélesebb bázisú és stabilizálódó rendelésállomány jó alapot teremthet egy hosszabb időszakú ipari fellendülésnek is.

A régiók is éledeznek

A szélesebb bázisú növekedést mutatja az is, ha a megyék szerint vizsgáljuk az adatokat. Miközben a 19 megyéből, illetve Budapestből álló 20-as listán márciusban még 16 mínuszt láthattunk, áprilisban már csak 5-öt. Régiós összehasonlításban pedig csak egyet.

Ugyanakkor azt meg kell jegyezni, hogy ebben a kimutatásban nyers adatok szerepelnek, ezért is láthatunk a teljes országra vonatkozó szám esetén 5,6 százalékot, amivel szemben a cikk elején közölt, kiigazított adat csak 2,9 százalék volt. Mivel idén áprilisban tavalyhoz képest több munkanap volt (például a húsvét miatt), így ez önmagában is pozitív lökést adott a teljesítménynek.

Mindamellett azokban a megyékben, illetve régiókban, ahol a márciusihoz képest jelentős, kétszámjegyű változást láthatunk az indexekben, ott minden valószínűség szerint a kiigazított adatok is ugrást mutatnának (ha közölne ilyet a KSH). Ilyen terület például Közép-Dunántúl, azon belül is, Komárom-Esztergom megye. Itt a Nokia-gyár tavalyi leépítése (2012 március végére 1200 embert építettek le) miatt az elmúlt időszakban folyamatosan mínuszokat lehetett látni, de most áprilisra kikerült a bázisból a finn gyár korábbi teljesítménye, így meg is ugrott a megye ipari volumenindexe.

Nem húz tovább lefele a Nokia

Pontosan a Nokia gyárnak is köszönhetően a magyar feldolgozóipar második legjelentősebb alága (Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása) a korábbi hónapokban kétszámjegyű visszaesést mutatott, ami természetesen a feldolgozóipar teljesítményét is visszahúzta.


Mivel a fent jelzett bázishatás miatt a közeljövőben ez az alág is stabilizálhatja éves összevetésben teljesítményét, jó esély van rá, hogy a feldolgozóipar jelentősebb mértékben járuljon majd hozzá a GDP-hez, úgy, ahogy azt Orbán Viktor miniszterelnök "megálmodta". (Lásd: Már csak 3 százalék és valóra válik Orbán álma)

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!