Három és féléves mélyponton a hitelállomány
A januári 4769,9 milliárd forintról február végére 4431 milliárdra csökkent a háztartások devizahitel-állománya - derül ki a jegybank péntek reggel közölt adataiból. A csökkenés nagyobb részben a végtörlesztésnek volt betudható, a kedvezményes lehetőséggel az utolsó hónapban 274,3 milliárd forint értékben éltek az ügyfelek. Emellett 72,4 milliárdos állománycsökkenést okozott a forint erősödése, vagyis most a piaci folyamatok is a hitellel rendelkezők kezére játszottak.
A mostani devizahitel-állomány egyébként 2008 szeptembere óta a legalacsonyabb, vagyis a végtörlesztéssel sikerült eltüntetni az utóbbi három év állománynövekedését. A kedvezményes végtörlesztési lehetőség egyébként 2011 szeptembere és 2012 februárja között összesen 1345,1 milliárd forinttal csökkentette az ügyfelek hitelállományát.
Részben a végtörlesztés miatt február végére 3202,8 milliárd forintra emelkedett a háztartások forinthiteleinek állománya a januári 3123,8 milliárdról. Az MNB adatai szerint az év második hónapjában az ügyfelek 88,8 milliárd forintnyi úgynevezett kiváltó hitelt vettek fel, melyből devizahitelüket végtörlesztették. Vagyis a fenti számok - figyelembe véve, hogy a devizahitelállománytól körülbelül 75 százalékon tudtak megszabadulni a hitelesek - azt mutatják, februárban nagyjából 10 végtörlesztésből 4 új forinthitellel történt.
Alig törlesztettek betétből
A háztartások betétállományának változása februárban is azt támasztotta alá, hogy az ügyfelek többsége nem korábbi megtakarításait használta fel a végtörlesztéshez. A forintbetétek állománya a januári 6552,2 milliárd forintról 6504,9 milliárdra csökkent, míg a devizabetétek állománya még emelkedni is tudott mintegy nyolcmilliárd forinttal.
Vagyis ha a 88,8 milliárd forintnyi kiváltó forinthitel mellé odatesszük a 47,2 milliárdos betétcsökkenést, akkor az így kapott 136 milliárd forint még mindig csak a 66 százaléka 205,7 (274,3*0,75) milliárd forintos februári törlesztésnek. Korábban az előző hónapok adatai is azt mutatták, hogy az ügyfelek többsége nem a kereskedelmi bankokban elhelyezett megtakarításaiból, hanem más forrásból fizette vissza egyösszegben devizahitelét.
A vállalatok csak az erősödő forintnak örülhettek
A nem pénzügyi vállalatok esetében azért tisztább a kép, mert számukra nem volt adott a kedvezményes végtörlesztés lehetősége, így náluk csak a forint árfolyama és a hitelek havi törlesztőrészletei befolyásolták az állományt. A vállalatok devizahiteleinek összege a januári 4276,1 milliárd forintról 4173,5 milliárdra csökkent. Ebből a csökkenésből 58,7 milliárd a forint erősödésének volt köszönhető, míg a havi törlesztések 44 milliárddal csökkentették az állományt.
A vállalatok forinthiteleinek összege 3169,2 milliárd forintról 3165,5 milliárdra csökkent, ezen belül 5 milliárddal mérsékelte az állományt az átértékelődés, ugyanakkor a cégek nettó hitelfelvevők voltak, 1,3 milliárddal vettek fel több új kölcsönt, mint amennyi a havi törlesztéseik összege volt. A vállalati betétek piacán érdekes folyamatokat hozott a február: a forintbetétek összege jelentősen, 73,7 milliárd forinttal csökkent, ugyanakkor 63,1 milliárdnyi új devizabetét jelent meg.
Beke Károly
mfor.hu