Az Európai Unió által nyújtott 6,5 milliárd euró összegű hitel első részletét decemberben fogja lehívni Magyarország, a lehívás négy ütemben történik - jelentette be a pénzügyminiszter. Ebből az összegből nem lehet a vállalkozások számára forrást biztosítani - tette hozzá.
Az IMF által nyújtott 12,5 milliárd euró összegű készenléti hitelről elmondta, hogy első hányadát 2009 első negyedévében használják fel, az ország lejáró devizaadósságának megújítására. Veres János elmondta, az a magyarországi makrogazdasági pálya, amit a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elfogadott, az Európai Unió számára is hiteles.
Veres János kiemelte: az elmúlt időszakban a kormány több olyan intézkedést is elfogadott - részben a jegybankkal egyeztetve -, ami a magyar gazdaság stabilitásának megteremtését, illetve a hazai likviditás biztosítását szolgálta.
A gazdaság további likviditásának erősítését, illetve a vállalkozások tevékenységének élénkítését kívánja elősegíteni az a hatpontos csomag, amit a kormány a múlt heti gazdasági csúcson mutatott be - emelte ki a pénzügyminiszter.
Veres János szerint fontos az, hogy továbbra is megmaradjon az a bizalom, ami az elmúlt hónapokban az együttműködés terén megvolt a kormány és a jegybank, a kormány és a pénzügyi felügyelet, valamint a kormány és a pénzügyi intézmények között.
Veres János kérdésre válaszolva elmondta: az Európai Unió tavasszal, illetve ősszel értékeli majd, hogyan alakultak addig a magyarországi makrogazdasági folyamatok, és az Európai Unió értékítéletétől függően lehet majd megkezdeni a tárgyalásokat arról, hogy Magyarország mikor lépjen be az ERM-2 rendszerbe.
Egy másik kérdésre elmondta, a parlamentben most kerül napirendre, általános vitára a pénzügyi rendszer stabilitását elősegítő törvényjavaslat, melyet a kormány reményei szerint elfogad majd a parlament, és ennek révén a magyarországi hitelintézetek jövő év január 31-ig jelezhetik, hogy igényt tartanak-e állami segítségre a tevékenységük megerősítéséhez.