5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Évek óta a magyar kormány és a pénzügyi szektor közti vitáktól hangos a hazai és a nemzetközi sajtó. A kabinet szerint semmi rendkívüli nem történik, csak a válság előtti jelentős extraprofitot szüntetik meg, míg a pénzintézetek úgy látják, hogy lassan ellehetetlenülnek hazánkban. A számok alapján mindkét oldalnak lehet némi igazsága, de egyik félnek sincs teljes mértékben igaza. Mfor.hu-háttér.

Még mindig bőven nyereséges az elmúlt tíz év

Legutóbb a bankadó kőbe vésése kapcsán lángoltak fel a viták azzal kapcsolatban, hogy a pénzügyi szektor elmúlt években tapasztalt túlzott adóztatása lassan ellehetetleníti a magyarországi bankok működését. A kormány ezzel kapcsolatban rendre azt kommunikálja, hogy a válság előtti jelentős banki nyereségek egyfajta újraelosztása zajlik, a szektor képviselői viszont lassan elviselhetetlenné váló terhekről és megfulladó bankrendszerről beszélnek.

A számok azt mutatják, hogy a magyar bankrendszer elmúlt tizenegy éve még az elmúlt két és fél év jelentős különadói és végtörlesztése ellenére is nyereséges volt. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) statisztikája szerint 2001 és 2011 között összesen 1895 milliárd forintnyi adózott eredményt értek el a hazánkban működő részvénytársasági hitelintézetek. A vizsgált időszakban a legjobb év 2006 volt, amikor 356,8 milliárd forintot tettek zsebre a bankok.

Ha az elmúlt két és fél év hátrányos kormányzati döntéseinek árát vizsgáljuk meg, akkor az derül ki, hogy a 2010-ben bevezetett bankadó, a tavalyi végtörlesztés és a jövő évre kivetett tranzakciós illeték összesen 1016 milliárd forintos mínuszt jelentett a bankrendszernek. Fontos kiemelni, hogy itt mi azzal számoltunk, hogy a pénzintézetek nem hárítják át a tranzakciós illetéket, a kormány ugyanis azt szeretné elérni. Ugyanakkor a bankok hirdetményeiből az látszik, hogy többségük érvényesíti díjaiban a januártól életbe lépő terhet. Ha teljes lesz az áthárítás, akkor az 180 milliárddal 836 milliárdra csökkentheti a bankok kumulált terheit 2010 óta. Vélhetően valahol a kettő között lesz az igazság, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy minden termék esetében teljes mértékben érvényesítik majd az illetéket díjaikban a cégek.

Mindenesetre a fentiekből az látszik, hogy a 2010 óta tartó háború a bankok és a kormány között az elmúlt tizenegy év nyereségének nagyságrendileg a felét vette vissza a pénzintézetektől, aki a kilencvenes években vagy a kétezres évek elején lépett be a magyar piacra, az összességében még mindig jól járt azzal a döntéssel. A fenti kumulált terhek egyébként a 2010 óta minden évben befizetendő 144 milliárdos bankadóból, a tavalyi végtörlesztés nettó 260 milliárd forintos veszteségéből és a jövő évre kivetett 180 milliárd forintnyi tranzakciós illetékből adódtak össze, így jött ki az 1016 milliárd forintos összeg.

Persze ahhoz a megállapításhoz, mely szerint még így is nyereséges a bankrendszer elmúlt tíz éve feltétlenül hozzá kell tenni azt is, hogy nagy a szórás az egyes pénzintézetek között, bizonyára vannak olyanok, akik mostanra különadóként vagy a végtörlesztés veszteségeként több évnyi nyereséget voltak kénytelenek befizetni. Elég ha csak azt tesszük hozzá, hogy hazánk legnagyobb kereskedelmi bankja, az OTP tavaly is nyereséges tudott maradni miközben a szektor teljes vesztesége 243,3 milliárd forintot tett ki.


Nem lehet mindent a kormányra "kenni"

A bankok eredményéből az látszik, hogy hiba lenne a teljes veszteségüket a kormány számlájára írni. A tetemes mínuszok főleg annak köszönhetők, hogy a kabinet "újraelosztási terve" egybeesett a válság utáni időszakkal, mely amúgy is megtépázta volna a pénzügyi szektor jövedelmezőségét. A különadók és a végtörlesztés miatt még egy számot érdemes megvizsgálni: a céltartalékolás költségét. Ez 2001 óta 1978,2 milliárd forinttal csökkentette a bankok nyereségét.

Céltartalékolás szempontjából a legrosszabb év a tavalyi volt, amikor a végtörlesztés miatt összesen 681,9 milliárd forintnyi tartalékot kellett képezniük a részvénytársasági hitelintézeteknek a statisztika szerint. Ugyanakkor az látszik, hogy a kétezres évek elején még csak 30 milliárd forint körüli éves céltartalék az évtized végére a kormány lépései nélkül is 442,5 milliárdra hízott. Ez pedig nem a kormány "sara", hanem a válság hozadéka, hiszen a növekvő munkanélküliség és az ingadozó forintárfolyam mellett egyre többen voltak képtelenek fizetni hitelük megemelkedett törlesztőrészleteit.

A fentieket összefoglalva az látszik, hogy a kormány lépései és a válság együttesen vezettek oda, hogy mostanra vergődik a magyar bankszektor. Ha mindenképpen a kormány felelősségét keressük, akkor talán annyit lehet mondani, hogy szerencsétlenül időzítették a nyereségek "újraelosztását", hiszen más tényezők is sújtják közben a bankokat. Ugyanakkor az az érvelés sem igaz, hogy mindenről a kormány tehet, a bankok válság előtti hitelezési politikája is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy mostanra megugrott a céltartalékolás szükségessége, ami rontja a jövedelmezőséget.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!