Mint ismert, a kerekasztal a munkát terhelő járulékok jelentős csökkentését javasolta, amellyel adó-versenyképességi szempontból helyzetbe lehetne hozni Magyarországot a régióban. A fedezetet egyrészt áfaemeléssel - 22-24 százalékra -, másrészt az adókedvezmények eltörlésével javasolnák előteremteni.
A bizonytalan üzleti környezet mellett valóban a munkabéreket terhelő járulékok magas szintjét jelölik meg szakértők fő versenyképességi hátrányunkként, és ugyanezt jelzi az is, hogy számos nagy nemzetközi cég beruházási szempontból a régió többi országát részesíti előnyben.
A kerekasztal által javasolt átfogó adóreformmal érdemben csak az évben foglalkozhat a kormány, így az valószínűleg már csak a 2009-es költségvetéshez lehet figyelembe venni, s ez csökkenti a megvalósítás esélyét. Ám a versenyképesség javítására sürgős beavatkozásra lenne szükség, mert különben könnyen olyan tartós stagnálás alakulhat ki nálunk is, mint ami Portugáliát például évek óta sújtja.
"Nem reális opció Magyarország számára az áfaemelés, mivel az utóbbi időben kezd beragadni az inflációs ráta, és ezzel a lépéssel még távolabbra kerülne a háromszázalékos jegybanki cél elérése" - fejtette ki Heim Péter, az Aegon Magyarország Alapkezelő vezérigazgatója. A szakértő ugyanakkor üdvözli a kerekasztal által javasolt adókedvezmények eltörlését, szerinte a társasági nyereségadó terén is erre lenne szükség.
"A régión belüli lemaradás fő oka valóban a magas járulékszint, azonban ennek csökkentése és az áfakulcs egyidejű emelése politikailag nem tűnik reálisnak" - mondta a Világgazdaság szerint Samu János, a Concorde Alapkezelő elemzője.