3p

Európában továbbra is csökken a társasági adó kulcsa - köszönhetően a tagállamok között a munkaerőért és a tőkéért folyó versengésnek, valamint a gazdasági liberalizációnak. A tengerentúlon a stabil illetve csökkenő adókulcs a jellemző - derül ki a KPMG nemzetközi könyvvizsgáló és adótanácsadó cég 86 országban végzett éves felméréséből.

Miközben az adóverseny lassan eltünteti az egyes országok közötti adószintbeli különbségeket, Magyarország a maga 16 százalékos társaságiadó-kulcsával továbbra is jócskán az uniós átlag alatt áll, és eddig is az egyik legalacsonyabb volt világszerte, állítja Mike Glover, a magyarországi KPMG adóosztályának vezetője. A jövőben ugyanakkor szerinte nagyobb versenyelőnyt biztosíthat az alacsony adóknál a vállalkozóbarát működésű adórendszer.

Japán vezet a társasági adókulcsban

A KPMG felmérése szerint az Európai Unió tagállamainak átlagos adószintje 0,28 százalékkal 25,04 százalékra csökkent 2005-ben, míg az OECD-országokban 28,31, az ázsiai térség országaiban 29,99 és a latin-amerikai régióban 28,25 százalék az átlag. A legmagasabb társasági adókulcsot Japán (40,69 százalék) és az Egyesült Államok (40 százalék) alkalmazza, míg a Kajmán-szigeteken a legalacsonyabb (0 százalék) az adó.

Az Európai Unióban hat tagállam (Csehország, Észtország, Franciaország, Görögország, Hollandia és Luxemburg) mérsékelte saját adószintjét. Az uniós adóverseny a tíz új tagállam 2004-es belépésével élénkült fel, miközben az uniós törvényhozók azon célja, hogy erősítsék a tőke szabad mozgását, tovább fokozza az adóversenyt. A világ más tájain ugyanakkor a kevésbé átjárható határok kevésbé kényszerítik adócsökkentésre a helyi kormányokat - derül ki a KPMG felméréséből.

Transzparens adórendszer lehet Magyarország vonzereje

Mike Glover, a magyarországi KPMG adóosztályának vezetője aláhúzta: "egyre inkább arra kellene törekedni, hogy a régióban nálunk legyen a legvilágosabb és legátláthatóbb az adórendszer és a szabályok gyakorlati alkalmazása. Ez lehetne Magyarország új vonzereje, és a versenyképesség megtartása érdekében készülő terv egyik fontos eleme". A vezető hangsúlyozta, hogy a társasági adó csak a tényleges adóteher egyik eleme, és az alacsony társasági adó nem feltétlenül jelent valóban alacsony adóterhet.

"A tényleges adóteher jelentősen eltérhet attól függően is, hogy az egyes országok kormánya, adóhatósága miként kezeli az adófizető társaságokat, a szabályok érvényesítésében mennyire együttműködő velük, vagy akár agresszív velük szemben. Mivel az adóversenyben lassan eltűnnek az adókulcsok közötti különbségek, ezért a jövőben nagyobb versenyelőnyt biztosíthat, ha egy ország adórendszere valóban vállalkozóbarát" - összegezte a szakértő.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!