3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Világbank szerint összességében csökkentek a magyar vállalkozások adminisztrációs terhei tavalyhoz képest, még úgy is, hogy jelentősen megnehezült az új vállalkozások alapítása.

A Világbank szerdán kiadott jelentése, a "Doing Business 2015" az alapján rangsorol 189 országot, hogy mennyire könnyen tudnak működni az adott országban a magánvállalatok. Magyarország a rangsor 54. helyén van, négy helyet javított az előző évi jelentéshez képest.

A különböző almutatók közül a hitelszerzés könnyítésénél volt a legnagyobb előrelépés az elmúlt évben. Ezen a listán Magyarország most a 17., korábban az 55. volt. Az adózási helyzetet mutató listán a 95. helyről a 88. helyre lépett előre Magyarország.

Az építési engedélyek beszerzésénél (103. hely), a szerződések érvényesítésénél (20. hely) és a fizetésképtelenné vált vállalatok helyzetének rendezésénél (64. hely) nem volt változás. Az elektromos áram beszerzésénél (162. hely), az ingatlanok bejegyzésénél (52. hely), a kisebbségi tulajdonosok védelménél (110. hely) és a határon túli kereskedelem kategóriájában (72. hely) kis romlás volt.

A legnagyobb visszaesés az új vállalkozások beindításánál volt, ez nehezebbé vált, itt a 24. helyről az 57. helyre lépett vissza Magyarország. Az adminisztrációs ügyintézés ideje a régiós átlagnál gyorsabb, de a költségek nagyobbak, és arányaiban különösen nagy a minimálisan megkövetelt tőkeösszeg a vállalatalapításhoz.

Az ország helyzetét összefoglaló rövid elemzésben is kiemeli a Világbank a cégalapítás megnehezedését, mint kedvezőtlen változást, de jónak tartja a fedezett hitelügyletek új jogi szabályozását, illetve a járműadó csökkentését és egyes 2010-ben bevezetett különadók eltörlését.

A legjobban teljesítő országok adataihoz viszonyított magyar DTF (distance to frontier) mutató 66,82 százalékról 68,79 százalékra nőtt, azaz Magyarország nem csak abszolút szinten, hanem relatív értelemben is javított helyzetén.

Világszinten a felmérés szerint 123 államban javult a vállalkozói környezet 2013 júniusáról 2014 júniusára. Összesen 230 gazdasági reform volt, amely segítette a vállalkozásokat, ebből 145 az adminisztrációs eljárásokat egyszerűsítette, 85 a jogbiztonságot növelte. Afrika szubszaharai országaiban különösen nagy előrelépések voltak.

A jelentés szerint Szingapúrban, Új-Zélandon, Hongkongban és Dániában a legkönnyebb a vállalkozások helyzete, míg Dél-Szudánban, a Közép-afrikai Köztársaságban, Líbiában és Eritreában a legnehezebb.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!