3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország az európai mezőny 12. legvonzóbb országa a 2008-ban regisztrált 100 befektetési projekttel, s ezzel 3 helyet csúszott vissza az Ernst and Young 2009-es Európai Versenyképességi Tanulmánya szerint 2007-hez képest.

A magyar piacon bejelentett projektek 26 százalékkal estek vissza 2008-ban, ami a legnagyobb arány a listán.

A tanulmány szerint ugyanakkor a változás összességében mégsem negatív, hiszen a teremtett munkahelyek számát tekintve az európai csökkenő tendencia mellett Magyarország, Bulgária mellett a régióban egyedül, az előző évhez képest növekedést tudott felmutatni. Magyarország a befektetések révén a 2007. évi 11.104-gyel szemben 2008-ban 11.659 új munkahelyet tudott létrehozni, s ezzel a 7. helyről az 5-re lépett, maga mögé utasítva a régióban Romániát, Csehországot és Szlovákiát is.

A munkahelyteremtést tekintve Bulgária nemcsak a térség, hanem a teljes lista éllovasa is, hiszen tavaly 117 százalékkal, 6.709-re növelte ezt a számot. A másik két pozitív egyenleggel záró ország Németország és Írország, ahol 91, illetve 56 százalékkal, 11.397-re, valamint 6.335 nőtt a létrehozott munkahelyek száma.

Ugyanakkora a befektetési projekteket számba vevő listán Magyarországot megelőzi a térségből az 5. Lengyelország és a 6. Románia. Mögötte van viszont sorrendben Olaszország, Csehország és Svédország. Igaz, e három ország tavaly, 5-39 százalékkal növelni tudta befektetési projektjei számát.

Az európai célpontok népszerűségi listájának élén a helyzet változatlan. A legvonzóbb továbbra is az Egyesült Királyság, amely 686 befektetési projekttel megőrizte pozícióját 2008-ban is. Igaz, a tanulmány szerint ez a szám 4 százalékos csökkenést mutat 2007-hez képest. Franciaország, Németország és Spanyolország, mint 1997 óta a legnagyobb külföldi befektetéseket vonzó területek, továbbra is tartják 2., 3. és 4. helyüket.

A munkahely teremtési listát 20.196-tal szintén az Egyesült Királyság vezeti, a 2. Lengyelország, 3. Franciaország és a 4. Oroszország előtt.

A 809 globális szereplő megkérdezésén alapuló tanulmány szerint tavaly ötévnyi növekedés ért véget a befektetők kockázatvállalási félelmei miatt. Az idén februárban készült felmérés alapján Európában 2008-ban 3.718 közvetlen külföldi tőkebefektetési projekt valósult meg, ami hattal több az előző évhez képest. Ez az új projektek számának stagnálását jelenti, miközben a recesszió súlyos hatást gyakorolt a foglalkoztatás bővülésére. A létrehozott új munkahelyek száma 16 százalékkal, 148.333-ra esett vissza.

A tanulmány kimutatta azt is, hogy időközben a bevételek mérséklődése és a működési költségek növekedése miatt a folyamatban lévő projektek nagyságát csökkentették és néhányat közülük le is állítottak. Sok vállalat felfüggesztette földrajzi és piaci terjeszkedését és felvásárlásait is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!