3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az állami tulajdonban lévő Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) egyetlen fillér hozamot sem fizetett ki tagjai számára a szervezetnek juttatott 136 milliárd forintos összeg után, és ilyen a 2015-ös üzleti tervében sem szerepel, ezért a szervezet visszautasítja Csányi Sándor OTP-vezér erre vonatkozó állításait - közölte az SZHISZ hétfőn.

Az OTP elnök-vezérigazgatója pénteken a sajtó nyilvánossága előtt bírálta a takarékszövetkezeti integrációt. Csányi Sándor a szektornak juttatott 136 milliárd forintra utalva azt mondta: megkezdődött az állami reorganizációs támogatás, a vagyon "kilopása", hiszen a múlt év végén született egy törvény arról, hogy a reorganizációra szánt összegből képződött hozam kiosztható a reorganizáció tagjai között. Az SZHISZ közleményében "alaptalan, hamis vádaskodásnak" nevezi az OTP-vezető kijelentéseit.

A szervezet közölte: a kifogásolt törvényből egyértelműen kiderül, hogy az integrációs szervezet kizárólag a tagintézmények befizetéseinek arányában fizethetne hozamot, így a kifizetett hozam csaknem 100 százaléka a magyar állam vagyonát gyarapítaná. Hozzátették, hogy az SZHISZ vagyonának 99,75 százalékát a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül az állam bocsátotta a szervezet rendelkezésére. A közlemény szerint az SZHISZ-ben elhelyezett összeg és hozamai az integrációs szervezetben maradnak, és szavatoló tőkeként szolgálnak a takarékszövetkezeti garanciaközösség biztonságos működtetéséhez, a takarékszövetkezetek tőkemegfelelésének folyamatos biztosításához.

Csányi Sándor azt is felhozta, hogy a takarékszövetkezeti szektor újjászervezését úgy oldották meg, hogy az erre adott 136 milliárd forintból egyetlen forintot sem használtak fel, ellenben a kizárt takarékok utáni kártalanítást a bankok befizetéseiből működő Országos Betétbiztosítási Alapra (OBA) hárították át, aminek következtében az alap kimerült.

Az SZHISZ erre válaszul azt közölte, hogy az integrációból kizárt takarékok betéteseinek kártalanítása minden esetben a hatályos törvények előírásai szerint történt.  Hozzáfűzték, hogy a szövetkezeti hitelintézetek ugyanolyan tagjai és befizetői az OBA-nak, mint bármely más pénzintézet, ezért az ő betéteseiket is megillette az OBA kártalanítása. A betétbiztosítási alap feltöltése pedig - piaci méretükkel arányosan - ugyanúgy sújtja a takarékszövetkezeteket, mint az OTP Bankot.

Az SZHISZ a közleményben azt is megemlíti, hogy az új alapokra épülő integráció már kezdeti üzleti sikereket is fel tud mutatni: tavaly a Takarékbank Zrt. fennállásának legjobb eredményét érte el, adózott eredménye 2,04 milliárd forintra emelkedett, miközben mérlegfőösszege 66 százalékkal, 800 milliárd forintra nőtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!