3, 5 és 10 éves papírokat kínált aukciós értékesítés keretében eladásra az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) csütörtökön. A sorrendben 30, 30 és 15, vagyis összesen 75 milliárd forintban meghirdetett keretre 328,7 milliárdos kereslet érkezett, amire a válság óta nem volt példa. A kereslet nagyságára nemcsak az jellemező, hogy az éves magyar GDP bő egy százalékát tesz ki, hanem az is, hogy a tegnapi sikeres orosz kötvényaukción mindössze 10 milliárd rubel, vagyis 289 millió dollár (63,67 milliárd forint) volt az igény.
De nem csak az igényt vizsgálva bújhat el az orosz aukció a magyar mögött, hanem az értékesített mennyiség, illetve a hozamok tekintetében is. Miközben az oroszok 134 millió dollár értékben adtak el rubelkötvényt (29,5 milliárd forint), addig az ÁKK ma 102,5 milliárdos értékben, miután a 3 és 5 évesekből 40-40, a 10 évesekből pedig 22,5 milliárdnyi ajánlatot fogadott be.
És ami talán az állam finanszírozása szempontjából a legfontosabb, az orosz 5 éves papírok hozama 8,62, a magyaré 3,62 százalék lett. (Persze az igazi összehasonlítás a reálkamatok mentén lenne, de ha feltételezzük, hogy a monetáris politika időhorizontján, vagyis 2 éven belül 3 százalékra nő vissza a magyar infláció, akkor az utolsó években 1 százalékot sem fog elérni a magyar reálhozam.)
Az 5 éves papírok mellett egyébként a 3 és a 10 éveseknél is hatalmas hozamzuhanást láthattunk ma. A két héttel ezelőtti értékekhez képest lejárati sorrendben 18, 15 és 8 bázispontos eséseket jegyezhettünk fel, a tegnapi másodpiachoz viszonyítva pedig 13, 16 és 18 bázispontos a csökkenés. Ennek megfelelően a hozamok valamennyi futamidőn történelmi mélységbe süllyedtek.
A magyar forintos kötvények piacán a hozamok a jegybank áprilisi végi önfinanszírozási koncepciójának a bejelentését követően indultak el lejtmenetben. Ahogy már a helyszíni tudósításunkban "első blikkre" is megírtuk, az intézkedések hatása a hozamok esetében csökkenése, míg a forintárfolyam számára rövid távon gyengülése lehet. És a következmény már az aznapi 12 hónapos, illetve változó kamatozású kibocsátáson látszott, "mindenki" a magyar állampapírokat akarta. De nem csak a rövidebb, hanem az április végi hosszabb kötvényaukcióra is jótékony hatással volt.
Ez pedig az adósság finanszírozása szempontjából igen kedvező folyamat, nem csoda tehát, hogy az adósságkezelő folyamatosan veszi vissza az éven belül lejáró, jóval magasabb kamattal forgó (kuponnal) kötvényeket. Két hete 140 milliárd felett, tegnap pedig 53,4 milliárdért vettünk vissza papírokat 2,28, illetve 2,27 százalék hozam mellett.
A jegybank önfinanszírozási koncepciójával kapcsolatban egyébként érdekesség, hogy egyelőre még nem a jegybanki kéthetes kötvényállományból (augusztus elsejétől betétállományból) történik az állampapírok vásárlása. A legfrissebb MNB statisztika szerint ugyanis tegnap 5140 milliárd volt a kéthetes állomány értéke, míg április 23-án 5315. Vagyis jelentősebb leépülést még messze nem láthattunk.
mfor.hu