Péntek kora délután tette közzé honlapján választási programját a Fidesz. A csaknem 100 oldalas, „Nemzeti ügyek politikája” címet viselő dokumentum gazdaságra vonatkozó részét Matolcsy György jegyzi, aki 2000 és 2002 között az Orbán-kormány gazdasági minisztere volt, és az eddig kiszivárgott hírek szerint - a Fidesz győzelme esetén - hasonló pozíciót tölthet majd be a választások után felálló új kormányban.
Egymillió új munkahely - de hogyan?
Matolcsy az "Itt az idő, hogy talpra állítsuk a magyar gazdaságot!" című programjának legelejére a munkanélküliség leküzdésének célkitűzését állította - tíz év alatt egymillió új munkahelyet ígér az országnak.
Érvelése szerint a Magyarországon működő vállalkozások teremtenek majd ennyi új munkahelyet. Ehhez azonban bizalomra és kiszámítható gazdasági/politikai környezetre van szükség, ami erős költségvetést, stabil költségvetési politikát és kevesebb bürokráciát kíván meg.
Emellett forrásokra, forgótőkére is szükség van ahhoz, hogy új munkahelyek jöjjenek létre, másrészt az új kormányzatnak kiemelt figyelmet kell fordítania a munkaerő-intenzív ágazatokra is. Ennek keretében kiemelt szerepet szánnak az építőiparnak, a mezőgazdaságnak és a turizmusnak, valamint a kreatív iparágaknak, az innovációnak és a K+F-nek.
Megnyirbálnák a bürokráciát
Külön programpontként szerepel, hogy a vállalkozások számára egyszerűbb és teljesíthetőbb feltételeket kell teremteni. Emlékeztetnek arra, hogy a magyarországi vállalkozások adminisztratív terhei európai összehasonlításban rendkívül magasak, egyes becslések szerint éves szinten elérik a GDP 5-6 százalékát, vagyis több mint 1000 milliárd forintot. Ezek olyan költségek, amiket a vállalkozások csak azért fizetnek ki, mert az állami szabályozás bonyolult, túlbürokratizált és kiszámíthatatlan. A felesleges gazdasági bürokrácia okozta költségek megfelezésére külön programot hirdetne az ellenzéki párt.
Az előírások terheinek csökkentésével és az adórendszer egyszerűsítésével közvetlenül 300-500 milliárd forinttal mérséklődnek a vállalkozások egy évre jutó költségei, ígéri a Fidesz.
Magyar üzletet magyar cégeknek
Nagy hangsúlyt fektet az ellenzéki párt programja arra is, hogy előnybe hozza a hazai cégeket a közbeszerzéseknél. Kiemelik: míg az EU tagállamaiban legalább 70 százalékos a hazai cégek nyerési aránya, addig Magyarországon legfeljebb 40 százalékos. A párt célja, hogy Magyarországon is elérjék ez uniós arányt. Az állami intézkedési programnak ezt közvetlen és közvetett - például beszállítói arányok előírása - eszközökkel egyaránt segítenie kell, teszik hozzá.
Ezzel párhuzamosan külön fejezetet szán programjában Matolcsy a magyar termékek, áruk, termelők és fogyasztók védelmére. Utal arra, hogy a belföldi piacok megóvásának fontos eszköze a versenyfelügyelet és a fogyasztóvédelem kiterjedt alkalmazása. A Fidesz szerint állami feladat például a fogyasztók megóvása a hazai piacot jelenleg szinte akadálytalanul elárasztó silány vagy hamisított termékektől, melyek tisztességtelen eszközökkel szorítják ki a hazai kisvállalkozókat a piacról.
A magyar vállalkozások presztízsét, ezáltal versenyképességét példuál a "Kiváló termék" emblémával növelnék. A védjegy célja az élelmiszer-előállítók védelme, a fogyasztók tájékoztatásán keresztül a fogyasztói döntések befolyásolása, az általános élelmiszer-fogyasztási kultúra fejlesztése, valamint az élelmiszergyártók ösztönzése a minőségfejlesztésre. A védjegyet pályázat útján lehetne elnyerni.
Megvédenék a magyar beszállítókat
A dokumentum megjegyzi azt is, hogy a bevásárlóközpontok olykor nyomasztó erőfölénnyel rendelkeznek a hazai beszállítókkal szemben, így kiszolgáltatott helyzetbe hozzák a hazai beszállító kis- és középvállalkozásokat és a gazdákat, gyakorta a beszerzési ár alatt értékesítik termékeiket.
Bár azt a Fidesz is elismeri, hogy a versenyt az állam nem korlátozhatja, viszont szerinte a mainál jóval aktívabban kellene használnia jelenleg is rendelkezésre álló szabályozási eszközeit a tisztességes kereskedelem érdekében és a hazai beszállítók védelmében. Emellett az államnak segítenie kellene a hazai beszállítók jog- és érdekvédelmi intézményrendszerének kiépítését is.
A legnagyobb ellenzéki párt programja emellett célul tűzi ki a fizetési fegyelem helyreállítását és a fizetési határidők rövidítését, a magyar építőipar beindítását, a mezőgazdaság megújítását, az ország saját, meglévő erőforrásainak (termőföld, víz, energia stb.) kiaknázását, valamint a felsőoktatás és szakképzés célszerűsítését, átképzési és közmunka-programok indítását is.
Menedzsment Fórum