Hetek óta húzódik a görög adósságválság, a jelek szerint most szakadt el a cérna a görögöknél. Folyamatosan ellentmondó információk jelennek meg arról, hogy már éppen aláírásra vár a csomag, csak a végső szót kell kimondani, aztán a végén mindig kiderül, hogy rosszul értesültek az újságírók. Most a jelek szerint egy héten belül dűlőre viszik a dolgot, legfeljebb az IMF nyújt segítséget, és az EU szégyenben marad.
Az eurónak is búcsút mondhatnak a görögök?
Az Európai Unión belül sem egységesek az álláspontok: Franciaország szíve szerint megmentené a görögöket, azonban a német kancellár továbbra is hajthatatlan. "Az adósságválságba jutott országok megmentésére egyedül az IMF lehet alkalmas" - mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön a berlini parlamentben.
Ennél is súlyosabb következmény lehet, ha a németek megunják a görögök semmittevését, és az eurózónából is kitessékelik őket. Merkel már korábban arról beszélt, hogy hasonló esetekben fenn kéne tartani a lehetőséget, hogy a többi tagállam kizárja a közösségből a renitenseket.
Márpedig a többség jelenleg Németországtól várja, hogy finanszírozza a görögöknek nyújtandó csomagot. A britek még korábban kijelentették, hogy mivel ők nem tagjai az eurózónának, ezért nem is akarnak hozzájárulni az egyik tagállam megmentéséhez. A franciák pedig elviekben támogatják a csomagot, de ők is vonakodnak a zsebükbe nyúlni.
A német kancellár eddig is kitartott amellett, hogy Görögország egy fillér támogatásra sem számíthat problémái megoldása érdekében, azonban elképzelhető, hogy a görög kormány zsarolása erre csak rátett még egy lapáttal, és ezek után már csak azért sem szavazzák meg a németek a mentőcsomagot.
A másik lehetőség, hogy bejön a görög kormány stratégiája, és végül sikerült pénzt kicsikarni az uniós tagállamokból. Emellett az szól elsősorban, hogy az EU számára presztízskérdés, hogy az eurózóna tagja ne forduljon az IMF-hez.
"Az IMF-hez fordulás kényszerét még a napokban is tagadó görög kormány mai bejelentésében még mindig tetten érhető némi zsarolási szándék, határidőt azért szabtak meg, mert érzékelik a Németország és Franciaország, valamint az Európai Központi Bank francia elnöke közötti feszültséget a görög válságot illetően" - olvasható a Concorde csütörtökön kiadott elemzésében.
Sürget az idő
Az időzítés sem lehet véletlen: valószínűleg a görög kormány nem mer neki menni az áprilisnak mentőcsomag nélkül. A jövő hónapban ugyanis 11 milliárd eurónyi adósságot kell refinanszírozniuk, ez pedig a folyó hiánnyal együtt a jelek szerint már túl sok ahhoz, hogy az ezekhez szükséges állampapír-aukciókat bevállalják, akár a görög bankoknak az Európai Központi Banktól kapott repo hitelekkel megtámogatott közreműködésével - olvasható a Concorde elemzésében.
"Ami a várható forgatókönyvet illeti, a német álláspont szinte biztosan nem változik meg a következő egy hét során, nélküle nem lehet európai mentőakciót szervezni, így ha a görög kormány ezúttal tartja a szavát, akkor egy hét múlva az IMF-hez fordul segítségért, azaz a de facto csőd elkerülése érdekében feladja költségvetési szuverenitását" - vélik a brókercég elemzői. Elvileg elhúzhatnák ezt valamivel tovább is, de a jelek szerint nem akarják, a görög dráma ezen felvonásának itt lesz a vége.
"Az IMF által minden bizonnyal kikényszerített súlyos megszorítások társadalmi, politikai következményei nehezen beláthatók, de biztosan könnyebben kontrollálható pályára terelik az eseményeket, mint egy formális csőd tenné. Görögországnak a monetáris unióból való kiebrudalása pedig nem néhány hetes vagy hónapos történet, ha sor is kerül erre, ez még elhúzódik egy darabig" - teszik hozzá a Concorde szakemberei.
Menedzsment Fórum