3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2 hír + kommentár.

Első hír:

//mfor.hu/cikkek/szemelyes_penzugyek/Adopremiumot_kaphat_minden_magyar_dolgozo_.html

Az ÁSZ elnöke a munkára terhelődő adók egyikének csökkentését javasolja, amivel teljesen egyetértek. Nemzetstratégiailag nagyon fontos, hogy a hazai nettó bérek közelítsenek az európaihoz, hogy lelassíthassuk/visszafordíthassuk a kivándorlást, minden ebbe az irányba tett lépés üdvözlendő. Ugyanakkor volt egy mondat amivel abszolút nem tudok azonosulni:

"Azt is megjegyezte, hogy olyan szabályt kellene alkalmazni, amely szerint a teher újra másfél százalékra emelkedne, ha a munkanélküliség bizonyos szint fölé szökik."

Mit jelent ez? Azt, hogy amikor megnő a munkanélküliség, azaz amikor eljön a következő recesszió, akkor automatikusan megemelkednek a munkát terhelő adók, azaz automatikusan csökkenne a nettó fizetés. Ez nagyon rossz ötlet. A jó gazdaságpolitika ugyanis anticiklikus: fellendülés idején költségvetési többletet halmoz fel, pont azért, hogy a recesszió idején költekezni tudjon, adócsökkentésekkel, egyéb támogatásokkal tompítva a recesszió mélységét. Ha akkor vágom meg a dolgozók nettó fizetését amikor egyébként is recesszió van, akkor a még munkahellyel rendelkezők is csökkentik a fogyasztásukat, ami elmélyíti a recessziót, ami egyébként kevesebb kormányzati bevételhez és újabb megszorításokhoz vezet.

Adócsökkentés tehát igen (amit azonban egyébként most a fellendülés idején a kormányzatnak egyéb megtakarításokkal kellene ellensúlyoznia!), de automatikus adóemelés recesszió idején nagyon nem!

Második hír:

//www.portfolio.hu/gazdasag/igy-lehet-egyetlen-tollvonassal-a-csodb...

Puerto Rico-t még az ág is húzza, a sziget tönkrement már a hurrikán előtt is, és a portfolio.hu - nagyon helyesen - az alábbi tanulságokat szűrte le a sziget elmúlt évtizedeinek gazdasági történetéből:

"Puerto Rico történetének két óriási tanulsága is van.

- Bár különböző adóengedményekkel könnyen egy adott országba csábíthatók nagyvállalatok, ez önmagában kevés ahhoz, hogy a helyi közösség érdemben profitáljon jelenlétükből. Megfelelő üzleti környezet hiányában ugyanis (infrastruktúra, oktatás minősége és ezzel összefüggésben a munkaerő képzettsége, jogbiztonság) mindez inkább vállalati adóelkerülést eredményez, mintsem gazdaságfejlesztésen keresztüli tartós felzárkózást a célország számára.
- Ha egyszer egy olyan történelmi lehetőség adódik egy ország számára, mint amit Puerto Rico kapott azzal, hogy az amerikai kormány döntésének hatására rengeteg tőke ömlött a gazdaságba, érdemes olyan projektekbe fektetni, amelyek hosszabb távon növelik a versenyképességet. Ha így tettek volna a helyi döntéshozók, akkor valószínűleg nem hagyta volna el ennyi nagyvállalat a szigetországot az adókedvezmény visszavonása miatt."

Ha Puerto Rico helyére behelyettesítjük Magyarországot, az USA helyére Európát, akkor azt hiszem továbbra is igencsak állnak a mondatok, érdemes lenne tanulni belőle, mert különben ugyanúgy járunk mint a Puerto Rico!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!