Egy konkrét példa alapján - a ma is elfogadhatónak számító, tehát átlagos nagyságú, igazolt jövedelemmel rendelkező, alacsony hitelhányadot igénylő, kifejezetten jónak számító adósokra - készített törlesztési táblázatot a válság különböző fázisait követve a Napi újságírói már többször összehasonlították a bankok kalkulátoraiban. A legutóbbi adatsor az idén júniusban volt, akkor a januárihoz képest esetenként 5-20 százalékkal is emelkedtek a forinthiteleknél a terhek. Azóta bekövetkezett két jegybanki kamatvágás, és érzékelhetően oldódott az általános forrásszűke, javult az ország megítélése. A törlesztőrészletekre viszont mindez teljesen hatástalan volt. Miközben a havi terhek szinte forintra megegyeznek a júniusival, a kondíciókat áttekintve újabb akciókat is alig találtunk. Mintha azonban fordított változás is bekövetkezett volna.
Most ugyanis ugyanannyit kell fizetnie a számláját aktívan használó Allianz-számlás ügyfélnek, mint amennyi a júniusi, feltétel nélküli részlet volt. Annak azonban, aki a banknál nem rendelkezik folyószámlával és arra nem érkezik rendszeresen legalább 50 ezer forintos jóváírás és kártyáját sem használja legalább kétszer, a kölcsön 1,5-1,8 százalékkal drágább. A CIB már nyáron is akciózott. Ez a lehetőség legalább most is nyitva áll. Aligha meglepő módon a kedvezőbb kondíciók feltétele ennél a hitelintézetnél is az aktívabb számlahasználat. Az engedmény "nagyvonalúsága" a CIB-nél is szinte pontosan akkora, mint az Allianznál. Az igénybevétel feltételei is hasonlóak, csak itt a kártyás műveletek helyett legalább két csoportos beszedési megbízás az elvárás. A bank további kikötéseket is tesz: a kedvezmény kizárólag 15 millió forintos hitelösszeg alatt, a kezelési költség havi gyakoriságú megfizetése esetén igényelhető a hitel futamidejének első évében.
Némi akció a Raiffeisennél is van. A bank az idén beadott igénylések esetében a folyósított kölcsönre az első hat havi ügyleti kamat összegét, de maximum 15 ezer forintot utólagosan jóváír ügyfele forintbankszámláján, amennyiben a kölcsön folyósításától számított első hat hónapban az igénylő havonta legalább 50 ezer forint értékben vásárol a Raiffeisen által kibocsátott bármilyen bankkártyával vagy hitelkártyával. Az utólagos jóváírásra legkésőbb a kölcsön folyósításától számított hetedik hónapban kerül sor, a feltételek maradéktalan teljesítése esetében. Mint hangsúlyozzák: a készpénz-átutalási megbízás (csekk), illetve a postahivatalokban igényelhető egyéb szolgáltatások hitel-/bankkártyával történő kifizetése készpénzfelvételnek minősül. 2009. június 3-tól további kedvezmény, hogy a fedezetként szolgáló ingatlan ügyfél által megfizetett értékbecslési díját (31 250 forint), igénylésenként kizárólag egy ingatlanra vonatkozóan, a kölcsön folyósítását követően, legkésőbb a folyósítást követő hónapban külön feltétel nélkül visszatérítik. A Budapest Bank (BB) 2009. március 2-től téríti vissza a helyszíni szemle alkalmával előzetesen megfizetendő értékbecslési díjat, amennyiben a kölcsönigénylést jóváhagyták és a hitelt folyósították is, írja a Napi.