4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Akad hazánkban olyan megye, ahol tavalyhoz képest több mint öt százalékkal is többet vihetnek haza a dolgozók, és ez nem a főváros. Az ország keleti végében viszont a csökkenő nettók miatt különösen érzékenyen érinti az ottani alkalmazottakat az élelmiszerárak drasztikus emelkedése. Mfor.hu-háttér.

Az elmúlt hetekben, hónapokban a fogyasztói árak kapcsán kevés jó hírrel találkozni, hiszen azok szinte mindegyike emelkedő árakról, az infláció tekintetében európai éllovas szerepről szólnak, sőt az előttünk álló időszakban sem számíthatunk sokkal jobb helyzetre. Mindehhez érdemes hozzácsatolni a nettó bérek statisztikáját, mely arról árulkodik, hogy az eltelt egy év alatt alig változtak a nettó keresetek Magyarországon nemzetgazdasági szinten.

Kedden közölte a statisztikai hivatal a bérekre vonatkozó statisztikáját, mely szerint 2012. szeptemberében a nettó bér 137 951 forint volt átlagosan, ami mindössze 1 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőttit.

Az mfor.hu a fentiekre alapozva megpróbáltunk annak utánajárni, hogy melyik megyében tartják a legnehezebben a lépést a nettó bérek az áremelkedésekkel, illetve hol érinti a dolgozókat a legkevésbé érzékenyen a kialakult helyzet.

A Központi Statisztikai Hivatal adatsorai között az alkalmazásban állók nettó keresetének megyei lebontású alakulása negyedéves összesített adatokat tartalmaz, vagyis 2012 I-III. negyedévi a legfrissebb adat. Éppen ezért, bár már októberi inflációs adatokat is ismerünk, mi ezúttal mégis a szeptember havival dolgoztunk a vizsgálódásunk során, ami még előnyösebb is, mivel akkor került csúcsra, 6,6 százalékra a fogyasztói árindex mértéke. Ezen belül az élelmiszerek inflációja 7,5 százalékos volt a statisztika szerint.

Északon és keleten rendkívül rossz a helyzet

2012 szeptemberében a legmagasabb átlag nettó bért nem meglepő módon a fővárosra közölte a KSH, itt 179 464 forintot vittek haza az alkalmazottak. Ha azonban ettől eltekintünk, akkor a a legjobb számmal Győr-Moson-Sopron megye büszkélkedhet, hiszen átlagosan 142 667 forintból élnek az ottani dolgozók, majd ezt követi Komárom-Esztergom megye 137 774 forinttal, a dobogó közelében volt még Fejér megye 135 476 forintos nettó keresettel. A lista végén Békés megye áll; az itt alkalmazásban állók átlagosan nettó 104 391 forintból éltek meg egy hónapban, szinte ezzel megegyező a nettó bér Szabolcs megyében is, hiszen még kétszáz forint különbség sincs a két megye átlagkeresete között. A harmadik legkevesebb összeget vitték haza átlagosan a Nógrád megyei alkalmazottak, ők havi 109 369 forintból élnek a statisztika szerint.

A legfrissebb adatokat ha összevetjük az egy évvel korábbival, akkor azt láthatjuk, hogy az élen ugyanazok a megyék szerepelnek a nettó bér változását tekintve. Győr-Moson-Sopron megyében egy év alatt 6,3 százalékkal, Komárom megyében 4,4, Fejér megyében pedig 3,5 százalékkal emelkedtek az átlagosan hazavitt összegek. Mindhárom megye esetében egyébként bőven az országos átlagot - 1,8 százalékot - meghaladó mértékű bérnövekedés következett be. A rangsorunk legvégén már némi változást tapasztalhatunk, hiszen a legnagyobb mértékben Szabolcs megyében csökkentek a nettó bérek (5,3 százalékos mérséklődést közöl a KSH), Békés megyében 3,3 és Borsod megyében 3,2 százalékkal kell kevesebb bérből élniük a dolgozóknak, mint tették azt egy évvel korábban.

Ha ezeket a változásokat korrigáljuk a szeptember havi infláció mértékével, akkor a listánk legvégén álló Szabolcs megyében majdnem 11 százalékkal érnek kevesebbet a bérek mint egy évvel ezelőtt, de még a legnagyobb nettó növekedést regisztráló Győr-Moson-Sopron megyében is 0,3 százalékos értékvesztést kalkuláltunk. Az átlagos szeptemberi havi 6,6 százalékos inflációnál viszont nagyobb mértékű volt az élelmiszerek éves áremelkedése, 7,5 százalék. Ha ezzel korrigáljuk a nettó bérek változását az egyes megyékben, akkor kizárólag az élelmiszerek szempontjából még nagyobb reálértékvesztést tapasztalhatunk: Szabolcs megyében 12,7, Győr-Mosonban pedig 1,2 százalékkal ér kevesebb a hazavitt összeg, mint egy évvel korábban.

Végeredményként arra jutottunk, hogy a nettó bérek Győr-Moson-Sopron, Komárom, illetve Fejér megyében "bírják el legjobban" a fogyasztói árak, és ezen belül is az élelmiszerárak emelkedését, míg az ország másik végében lévő megyék leszakadása drasztikusan nő. Az élelmiszerárak az egyes termékek esetében egy év alatt egyébként teljesen változóan alakultak. Pár főbb terméknél megnéztük az eltéréseket, és míg például egy kiló fehér kenyér átlagára egy év alatt 3,8 százalékkal 280 forintra mérséklődött, addig 10 darab tojásért 33,7 százalékkal kellett többet kiadnunk szeptemberben, mint egy évvel korábban. Míg 2011 szeptemberében 306 forintot fizettünk, idén 409 forintot kellett kiadni érte.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!