Újra 4 százalék felett
Tavaly novemberhez képest 4,3 százalékos volt az áremelkedés üteme, ennél magasabb inflációt utoljára idén áprilisban tapasztalhattunk, amikor 4,7 százalékos volt a ráta éves szinten - derül ki a KSH kedden közölt friss adataiból. Októberhez képest 0,7 százalékos volt az áremelkedés, aminél magasabb adatig tavaly májusig kell visszamenni, akkor 0,9 százalékos volt a havi emelkedés.
Novemberben főleg az üzemanyagok és az élelmiszerek drágultak jelentősen, a tartós fogyasztási cikkekért viszont továbbra is kevesebbet kellett fizetni, mint egy évvel korábban. Októberhez képest az élelmiszerek összességben 1,2 százalékkal drágultak, ezen belül a legnagyobb mértékben a sertészsiradék, az idényáras élelmiszerek, valamint a sertéshús ára nőtt, de átlagon felül drágult a tej, a baromfihús és a kávé, csokoládé, kakaó is.
A fentiek ellenére mégsem az élelmiszerek áremelkedése volt a legnagyobb, hiszen az egyéb cikkek 1,5 százalékkal drágultak októberhez képest, ezen belül 3,4 százalékkal emelkedett a járműüzemanyagok ára. Ez a gázolaj jövedéki adójának 13 forintos emelése miatt volt, hiszen november elsején az addigi 97 forintról 110 forintra emelkedett egy liter gázolaj jövedéki adója. Átlagon felüli mértékben drágultak a szeszes italok és a dohányáruk is, esetükben az 1,2 százalékos áremelkedés szintén a jövedéki adó számlájára volt írható.
Tavaly novemberhez képest 5,1 százalékkal emelkedett az élelmiszerek ára, ezen belül a cukor 42,4 százalékos drágulása volt a csúcs. Az alapvető élelmiszerek közül érdemes kiemelni a margarin 24,4 százalékos drágulását, a liszt 13,3 százalékos áremelkedését, a tej 8,8 százalékos emelkedését és a kenyér 6,5 százalékkal való drágulását. Az idényáras élelmiszerek - friss zöldségek, gyümölcsök - ára azonban 10,8 százalékkal esett vissza egy év alatt.
Tavaly novemberhez képest 21,4 százalékkal kellett többet fizetni a járműüzemanyagokért, míg a gyógyszerek az átlagnak megfelelő mértékben, 4,3 százalékkal drágultak egy év alatt. Átlag felett, 6,3 százalékkal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a palackos gázé 14,7 százalékkal, a távfűtésé 9,1 százalékkal, a vezetékes gázé 5,6 százalékkal nőtt - olvasható a KSH statisztikájában.
Az év első tizenegy hónapjában egyébként átlagosan 3,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint 2010 hasonló időszakában. A maginfláció 3,1 százalékos volt novemberben, míg a nyugdíjas infláció kicsivel a fő szám felett, 4,4 százalékon állt.
Ez még csak a kezdet
A jelenlegi emelkedés után decemberben várhatóan alig változik majd az infláció, januártól azonban jön az újabb sokk a vásárlók számára, hiszen a kormány már bejelentette, hogy az eddigi 25-ről 27 százalékra emeli az áfa általános kulcsát. Az alapvető élelmiszerek, a gyógyszerek és a távfűtés esetében továbbra is megmarad a kedvezményes kulcs, de a legtöbb termék ára valószínűleg emelkedni fog.
Azt egyelőre nehéz megjósolni, hogy az év elejére ütemezett áfaemelés mennyivel dobja majd meg az inflációs rátát, ugyanis az éves óta csak vergődő magyar fogyasztás mellett sok esetben nem tudják majd a kereskedők a vásárlókra hárítani a pluszterheket, kénytelenek lesznek azok egy részét "lenyelni". Szakemberek ugyanakkor nem tartják kizártnak azt sem, hogy 2012-ben az átlagos infláció 5 százalék fölé emelkedik az újabb adóemelés hatására.
Az áfaemelés hatásainak becslésére a 2012-es költségvetés tervezete adhat támpontot: a parlament előtt lévő dokumentum szerint a kormány jövőre plusz 150 milliárd forintot vár az áfaemeléstől, ami a tartalékokba kerül. Emellett is több mint 200 milliárddal növekvő áfabevétellel számol a kabinet, ami a fogyasztás várható stagnálása mellett optimista várakozásnak tűnik.
Beke Károly
mfor.hu